Harvard: miliarda půjde k soudu

  • 1
Policie zablokovala Harvardskému průmyslovému holdingu miliardu korun. Mají teď drobní akcionáři větší naději, že se dočkají svých peněz? Už dva roky doufají lidé v rozdělení likvidačního zůstatku holdingu vzniklého z harvardských fondů Viktora Koženého. Podíl šest korun na akcii, který slibovalo představenstvo na sklonku devadesátých let, však není z čeho vyplatit, protože deset miliard korun, jediný majetek společnosti, dluží Viktor Kožený.

Ke svému závazku se však nehlásí. "Není to dluh můj jako fyzické osoby, ale firmy. Pokud vím, jsou vypořádávány zástavy," uvedl.

Letos na podzim představenstvo holdingu oznámilo, že získalo jednu miliardu korun a z ní začalo akcionáře vyplácet. Poté, co rozdělilo asi čtyřicet milionů korun (každému po 11 400 korunách za devatenáct akcií), výplata skončila. Byla totiž protizákonná, protože Komise pro cenné papíry zakázala jakékoli převody akcií.

Policie nyní pro podezření, že obnos pochází z trestné činnosti, zablokovala účet. Peníze jsou zmrazené na kontě tuzemské Raiffeisenbank. Podle dobře informovaných zdrojů blízkých této bance se jedná o účet, který zřídil právník z Plzně.

Podnět k zablokování přišel od vyšetřovatele případu poté, co banka upozornila finančně analytický útvar na podezřelou transakci. Zmíněný útvar je speciálním odborem ministerstva financí, který má bránit praní špinavých peněz .

Cesta k penězům je pro akcionáře složitá a zatím také s nejistým výsledkem. Nejdříve musí policie Viktoru Koženému a bývalému předsedovi představenstva holdingu Borisi Vostrému doručit obvinění z jedenáctimiliardového podvodu.  Oba jsou cizími státními příslušníky a žijí v zahraničí.

Právní zástupce Vostrého Oldřich Chudoba tvrdí, že on ani jeho klient o žádném obvinění nevědí.  Koženého měl zastupovat advokát Tomáš Sokol, nedostal od  něj však zatím plnou moc. "Počítám, že sdělení obvinění by mělo přijít v prvním čtvrtletí příštího roku. Nevidím problém v tom, abych si ho sám převzal," vyjádřil se Viktor Kožený.     

Další fází je vyšetřování. Pokud policie shromáždí důkazy o podvodu, předá případ státnímu zástupci a ten posléze soudu. Jaký bude další osud peněz, to záleží na jeho rozhodnutí. Podle advokáta Radka Pokorného však bývají akcionáři při dělení peněz až těmi posledními v řadě.

Nejdříve je totiž třeba vypořádat například závazky vůči státu, likvidátorovi či uhradit soudní výlohy. Teprve zbylé peníze by se pak rozdělily mezi všechny majitele akcií. Více než polovinu jich však vlastní kyperské firmy, jež jsou podle soudem jmenovaného likvidátora Zdeňka Častorála blízké Viktoru Koženému. Situace se komplikuje navíc soudními spory o to, zda se holding nachází v likvidaci, nebo z ní vystoupil - v takovém případě by se žádný zůstatek mezi akcionáře nedělil.