Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hazard vyhrál, danit se nebude ještě rok. Stát přijde o 5 miliard

  • 210
Velké hazardní skupiny jsou vítězi novely loterijního zákona. Ještě příští rok nebudou platit řádné daně, místo toho budou vydělané peníze samy rozdělovat. Ministr financí Miroslav Kalousek změnu nenavrhl. Stát tak příští rok přijde zhruba o pět miliard.

V době, kdy stát vybírá od lidí a firem na daních a poplatcích, co může, a premiér Petr Nečas společně se šéfem financí Miroslavem Kalouskem opět začínají mluvit o jednotné 19procentní sazbě daně z přidané hodnoty, zůstává zhruba pět miliard korun v rukou hazardních firem. Přitom právě o tuto částku by se mohl zvýšit příjem veřejných rozpočtů. Stav se nezmění ještě nejméně rok.

Přes dřívější ujišťování totiž ministr financí Kalousek nestihne zavést řádné zdanění těchto společností už od příštího roku a především jim nevezme z rukou hračku, či chcete-li zbraň, v podobě rozdělování peněz vydělaných na hazardu na takzvané veřejně prospěšné účely.

O kolik peněz z hazardu přichází stát

Namísto placení daní tak bude i v příštím roce pokračovat zavedená praxe, kdy peníze firmy rozdělují podle svého uvážení různým nadacím, sdružením či sportovním klubům. Kritici tohoto systému upozorňují, že jde hlavně o spřátelené subjekty, přes které jim fakticky plyne část peněz zpět. Zároveň se takto skrytě mohou financovat i politické strany.

Proti tomuto způsobu rozdělování peněz oficiálně tvrdě vystupuje i Kalousek. "Možnost firem určovat, kam půjde výtěžek na veřejně prospěšné účely, samozřejmě dává velký mocenský potenciál, který jinak patří do rukou Sněmovny, a ne soukromých firem," řekl ve středu MF DNES s tím, že takový systém má korupční potenciál.

Přesto se s tímto potenciálem příští rok nic nestane, ačkoli to ministr několikrát sliboval. Hlavně velké hazardní firmy jsou tak vítězi novely loterijního zákona, která dnešní systém mění jen parametricky a v úterý večer byla poslanci schválena ve třetím čtení.

"Když si vezmu všechny zákonné lhůty a počítám s tím, že o tom bude jednat tripartita a vrátí mi to Senát, tak nevěřím, že by se to do konce roku stihlo," vysvětlil další odložení Kalousek. Zároveň dodal, že i kdyby byl zákon přijat například v polovině ledna příštího roku, jeho účinnost bude stejně až od ledna 2013.

Pět miliard korun, které by stát mohl navíc získat od hazardních firem, odpovídá podle výpočtů MF DNES zhruba částce, již budou firmy příští rok rozdělovat na veřejně prospěšné účely.

Sliby odezněly, hazard vyhrál

Ještě před měsícem byl přitom Kalousek rozhodnutý této praxi zabránit a zavést řádné zdanění už od ledna příštího roku. "Je to součástí novely zákona o dani z příjmu, která podle plánu legislativních prací musí opustit ministerstvo do konce května, a já své plány plním," uvedl na tiskové konferenci.

V únoru požádal poslance, aby se zdaněním hazardu a novou loterijní daní nezabývali v rámci novely loterijního zákona, kterou ve středu poslali do Senátu. Poté si to však rozmyslel a chtěl zdanění od roku 2012 řešit právě v této novele. Svůj návrh sice předložil k projednání rozpočtovému výboru, poslancům však změnu názoru už neoznámil. Členové rozpočtového výboru proto Kalouskův návrh nepodpořili s odvoláním na "gentlemanskou dohodu" mezi nimi a ministrem z únorového jednání. Jako jediný hlasoval pro návrh poslanec Michal Doktor.

Potom mohlo ministerstvo zdanění navrhnout ještě v rámci druhého čtení novely, což však neudělalo. Jako další variantu uváděli zástupci ministerstva ještě prosazení příslušných změn v rámci reforem se zřízením Jednotného inkasního místa. Ani to ale nakonec nebude.

Poslanec Věcí veřejných Josef Novotný v úterý večer ve Sněmovně Kalouska napadl s tím, že žádný hazard ani zdanit nechce. Ten kontroval, že se Novotný ucházel o členství v jím vybudované TOP 09, ale neuspěl a teď se mu mstí. "Řekl jsem tenkrát (k jeho kandidatuře) jedinou větu: Jenom přes moji mrtvolu. Protože jsem neumřel, tak to také tak dopadlo," dodal Kalousek.

,