Ilustrační snímek | foto: AP

Nový zákon o hazardu měl zkrotit automaty, těch ale naopak přibylo

  • 5
Po půl roce platnosti nového zákona o hazardu zatím automatů neubylo, ale naopak přibylo. Tvrdí to česká pobočka Transparency International a sdružení Občané proti hazardu. Ministerstvo se hájí, že jde o „předzásobení“ hazardníků licencemi těsně před účinností zákona a že nová povolení brzy vyprší.

Nezisková organizace Občané proti hazardu ministerstvu vytýká, že zákon nakonec vypadá jinak, než byl původně navržen. „V zákoně se neudržela původní hranice 15 až 30 automatů na hernu. V hernách, kde na to mají prostory, žádají provozovatelé o povolení pro další automaty, takže tam, kde bylo v provozu deset heren se 150 automaty, jsou nyní čtyři herny s 250 automaty,“ uvedl předseda organizace Martin Svoboda.

Podle ministerstva je ale zásadní, že automaty zmizí z hospod a koncentrují se ve specializovaných provozovnách, takže hazard bude lépe pod kontrolou a automaty nebudou k dispozici hráčům na každém kroku. „Počet provozoven za pouhé dva roky poklesl z 6154 na 5070, tedy zhruba o pětinu a příští rok očekáváme pokles téměř o polovinu,“ uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení.

Svoboda upozornil, že rušení povolení k provozování automatů, pokud se obec rozhodne je vyhláškou na svém území zakázat, trvá nepřiměřeně dlouho. Zrušení na žádost obce má rozkladové komisi ministerstva trvat maximálně půl roku, není ale výjimkou, že čekají rok nebo dva.

Ministerstvo připouští, že dočasně přibylo povolení k provozu automatů. „Provozovatelé se v prosinci 2016 (posledním měsíci platnosti starého zákona o hazardu) „předzásobili“ povoleními, která jim ministerstvo dle tehdejšího zákona bylo povinno udělit a činilo tak na minimální možnou dobu tzn. jeden rok,“ říká Běhal. Tato povolení ve velkém rozsahu vyprší na přelomu let 2017 a 2018.

Podle Transparency řada opatření nového zákona ztrácí smysl, dokud neexistuje registr hráčů. Veřejný tendr na dodavatele systému byl vypsán loni na jaře, ale kvůli obstrukcím ho muselo ministerstvo letos v únoru zrušit. Ministerstvo naznačilo, že si někdo na trhu registr nepřál - soutěž se kvůli záplavě dodatečných dotazů od potenciálních uchazečů stala zmatečnou a byl podán podnět na její k antimonopolnímu úřadu. Nový tendr vypíše letos v létě.

Tím se spuštění registru nicméně odsouvá. „Jsme ale v situaci, kdy půjde o zpoždění minimálně dvou let,“ uvedl ředitel české TI David Ondráčka. Pokud by registr nefungoval, byla by to podle něj výhra hazardní lobby.

Pokuty za 155 milionů

Podle obou neziskových organizací vykázala zlepšení situace v internetovém hazardu. Některé společnosti skončily, jiné nová pravidla dodržují. Výjimkou je prý Sazka. „Z našeho monitoringu vyplývá, že Sazka porušuje proces registrace nových hráčů. Tato společnost umožňuje novým klientům tzv. zjednodušenou registraci, kdy se totožnost ověřuje pouze na internetu. To vede k tomu, že si mohou hráči zakládat neomezené množství hráčských kont na smyšlené identity,“ uvedl Svoboda.

Sazka zjednodušený způsob registrace aktuálně řeší s Finančně analytickým útvarem ministerstva financí. „Registrace zákazníků vždy probíhala a dosud probíhá v souladu se stanovisky regulátora. Stejně tak odmítáme tvrzení, že lze zakládat mnoho hráčských účtů se smyšlenými identifikačními údaji – každá registrace je ihned ověřena v registru obyvatel Ministerstva financí,“ uvedl mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Ministerstvo financí na začátku června uvedlo, že kvůli porušování zákona o hazardu uložilo nejmenované zahraniční loterijní firmě pokutu 40 milionů korun. Dohromady uložilo pět pokut za 155 milionů korun.

Podle nového zákona o hazardu mohou na český trh vstoupit zahraniční loterijní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Podle odhadu MF ke konci loňského roku fungovalo 55 loterijních firem, 20 z nich ukončilo činnost ještě před začátkem roku. U dalších 30 společností MF předalo podklady pro doměření daně

,