Hrací automaty maskují za kvízomaty či výherní vědomostní soutěže, nebo se...

Hrací automaty maskují za kvízomaty či výherní vědomostní soutěže, nebo se tváří jako soukromý klub (13. 1. 2016). | foto:  František Vlček, MAFRA

Hazardní kobra vtrhla do nelegálních heren. Výběr pokut je ale problematický

  • 5
Hazardní kobra při razii v Praze 5 a Praze 2 ve středu dopoledne zajistila 52 výherních automatů ve čtyřech nelegálních hernách. V dosud málo účinném boji proti nelegálním automatům a hernám by měl od Nového roku pomoci státu zákon o hazardu.

Oznámení na několik podezřelých provozoven dostala policie od ministerstva financí a Úřadu městské části Praha 5. V provozovnách našla jak klasické výherní automaty bez povolení, tak i takzvané kvízomaty.

To jsou výherní přístroje, které do hry vkládají kvízové otázky. Na výběr bývá odpověď ano nebo ne a pro usnadnění je neustále stejná, takže o ní hráč nemusí přemýšlet a může mačkat stále jedno tlačítko a soustředit se na samotnou hazardní hru. Provozovatelé pak tvrdí, že nejde o výherní automat a snaží se tak vymanit z povinnosti mít na něj povolení podle zákona o loteriích a také se vyhnout loterijní dani.

Ministerstvo financí a specializovaný finanční úřad, který na hazardní byznys dohlíží, mají jasno o tom, že kvízomaty jsou nelegální a dosud udělili šest pokut v souhrnné výši 32 milionů korun. S jejich úhradou je to ale horší. „Vymáhání pokut je v této oblasti problematické,“ uvedl Karel Blaha, ředitel odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva financí.

Unikající stovky milionů

Nicméně provozovatelé kvízomatů vedou se státem soudní spory. „Je to ve fázi bitvy znaleckých posudků, zda jde o znalostní hru, nebo výherní přístroj,“ říká Andrej Čírtek, mluvčí Unie herního průmyslu, která sdružuje čtyři největší provozovatele legálních kasin a heren. Pro ně jsou černé herny nekalá konkurence. Státu a obcím na nelegálním hazardu unikají stovky milionů korun ročně na daních a poplatcích.

Smolaři v herně „obdarují“ sdružení. Automaty berou i pětitisícovky

Po pražském zásahu zatím nikdo obviněn nebyl, případ se prošetřuje jako trestný čin neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry. Pachatelům hrozí až desetimilionová pokuta, zákaz činnosti a odnětí svobody až na deset let - pokud se podaří prokázat, že se tím významně obohatili.

Zajištěné automaty ze zásahu skončily v celním skladu a znalci budou nyní zjišťovat přesný způsob jejich fungování. Pokud se nepodaří prokázat trestný čin, budou majitelům vráceny. To se dnes běžně děje a podle lidí z branže se kvízomaty prostě umístí do jiné herny a byznys frčí dál. Nový zákon o hazardních hrách by tomu měl od nového roku zabránit.

„Provozovatelům bude hrozit nejen sankce až do výše padesáti milionů, ale i zákaz činnosti a propadnutí věci již ve správním řízení o pokutě,“ říká Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který má hazard na starosti.

V.I.P. hráčský klub

Druhým způsobem obcházení zákona o loteriích je zakládání soukromých hráčských klubů. To byl také případ pražských nelegálních heren. „Herny byly provozovány pod zástěrkou občanského sdružení nebo společnosti s ručením omezeným a v jednom případě i svěřeneckého fondu,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

V soukromých V.I.P. klubech, provozovaných nekomerčními organizacemi (spolky, sdružení, svěřenecké fondy) bývají umístěny jak klasické výherní automaty, tak kvízomaty či slevostroje. Vklad do automatu je interpretován jako příspěvek pro spolek, ten se zase kryje tím, že nejde o podnikání. V praxi nicméně vše funguje jako kterákoliv herna s bednami, jen se zde neplatí poplatky a daně.

Aktuálně soudy podle ministerstva financí řeší nejméně pětadvacet případů nelegálních heren provozovaných pod záštitou spolku. Ve věci už existuje precedentní rozsudek Nejvyššího správního soudu, který říká, že pokud občanské sdružení nebo spolek nemají na hru příslušné povolení, jde o nelegální hazard.

Hazardní kobra vznikla v návaznosti na Daňovou kobru letos v červnu. Jde o spolupráci policistů, pracovníků z ministerstva financí a ze Specializovaného finančního úřadu a příslušníků Celní správy ČR. Nejde tedy o útvar, ale o spojení sil v konkrétních případech u zločinů spojených s hazardem.