Hi-­fi věže: menší rozměry, větší efekty

Malá velikost, jednotné ovládání a pro zákazníkovu peněženku příznivá cena jsou nepřehlédnutelnými výhodami kompaktních hi-­fi věží. Naopak nevýhodou je obvykle slabší hudební výkon, menší životnost (zvláště plastových) a méně kvalitní reprodukce.

Nejmenšími mikrosystémy jsou buď kompaktní (všechna zařízení se nacházejí v jednom přístroji), nebo složené z mikrokomponentů, které umožňují uspořádání dle přání zákazníka. Protože je výkon zesilovače u těchto souprav malý (2 x 15 - 25 W), hodí se spíše do menších místností, jako jsou dětské pokoje, kuchyně či kanceláře.

Minisystémy jsou oproti mikrosystémům větší, výkonnější, obvykle obsahují na rozdíl od mikrověže dvojitý kazetový magnetofon nebo CD měnič na více CD disků. Rovněž i reproduktory jsou výkonnější, proto se tyto sestavy hodí do větších místností, popřípadě k ozvučení malých restaurací nebo učeben.

Dnešní minisystémy se snaží technicky vyrovnat samostatným komponentům - umožňují reprodukci prostorového zvuku v systému Dolby ProLogic nebo Dolby Digital nebo DTS (s měničem pro čtení DVD/CD disků). Kromě hlavního páru stereofonních reproduktorů pak mají minivěže navíc centrální reproduktor a dva surroundové.

CD synchro – synchronní nahrávání z CD na MD nebo z CD na kazetový magnetofon (TAPE). Při tomto režimu jsou spuštěny současně jedním tlačítkem.

Grafický ekvalizér – umožňuje měnit intenzitu zvuku a přizpůsobit tak zvuk své představě.

Super Bass, Dynamic Bass – ovládá intenzitu basových kmitočtů.

Dolby B - redukce šumu magnetofonové kazety.

Autorevers - možnost přehrávání kazety tam i zpět bez nutnosti vyjmutí z přístroje.

Systém RDS EON – digitální informace zakódovaná v přenášeném rozhlasovém programu. Díky ní se zobrazuje název stanice, čas, datum a podobně.

Dolby ProLogic, Dolby Digital, DTS – systémy prostorové reprodukce zvuku několika reprosoustavami. Obvyklá konfigurace zahrnuje tři přední (levý, střední a pravý) a dva zadní reproduktory.

Magneticky odstíněné reproduktory – zabraňují vzájemnému ovlivňování mezi reprosoustavami a televizorem nebo počítačovým monitorem (roztřesený obraz, posunutý obraz).

Pro kvalitní prostorový zvuk je nezbytné správné rozmístění reproduktorů, k čemuž musí být uzpůsobena místnost. Rovněž pro majitele DVD přehrávače, kteří chtějí pro reprodukci zvuku použít hi­fi systém, je minivěž s prostorovým zvukem výhrou. Týká se to pouze dražších systémů, které musí disponovat digitálním vstupem pro DVD audio. Některé minisystémy již DVD přehrávač obsahují.

Midisystémy jsou dnes na ústupu a výrobci je již většinou nevyrábějí. Jedná se o ještě větší sestavy než minisystémy, obvykle skládané z komponentů. Hi-­fi systémy se miniaturizují a jednotlivé přehrávače jsou nahrazovány stále dokonalejší technikou.

Kazetový magnetofon je postupně vytlačován minidiskem, jehož výhodou je digitální kvalita zvuku, stejně rychlý přístup ke skladbám jako u CD, možnost mnohonásobného přemazání a opětovného nahrání bez ztráty kvality, a v neposlední řadě i malé rozměry. Na trh přicházejí i hi­-fi věže s DVD přehrávačem, které umožňují přehrávat filmy z DVD disku ve špičkové kvalitě.

Důležitá je i proměna designu. Vedle decentních systémů se zmenšenými samostatnými komponenty, které se vyrábějí například i ve dřevě, nabízejí obchody mikro a minisystémy s moderním až futuristickým designem, které mají nápadný displej s výraznými barevnými efekty (na jednom přístroji je možné volit mezi grafickými efekty několika intenzit).

Tyto hi-­fi soupravy jsou oblíbené především u náctiletých, kteří vyznávají diskohudbu, neboť disponují celou řadu funkcí na tvorbu různých efektových rytmů a smyček.

Součásti hi-­fi věže

Reproduktorové soustavy
Mohou být v plastovém a dřevěném provedení. Reproduktory s masivní nerezonující konstrukcí, tak zvaně magneticky stíněné, nebudou rušit obraz televizoru magnetickým polem, i když stojí vedle.

CD měnič
Hi­fi systémy mohou mít CD přehrávač pro jeden disk nebo měnič pro tři nebo pět CD. Jednoduché přehrávače jsou méně poruchové.

Tuner (rozhlasový přijímač)
Digitální tuner má manuální nebo automatické ladění stanic. Důležitou funkcí je dekodér RDS EON signálů, který zobrazuje název stanice a vysílaný text, nastavuje datum a čas, u autorádií automaticky přepíná na dopravní zpravodajství.

DJ Mix nabízí širokou paletu zvukových efektů umožňující vytvořit vlastní zvuk.
Groove – zvýraznění hudby zesílením basů a výšek.
Loop – opakováním určité části skladby se vytvoří efekt přeskakující desky.
Non­stop­play – přehrávání CD disku s vynecháním tichých částí a mezer.
Flash – přerušení hudby s vytvořením efektu úderu.
DJ Mix Pro – umožňuje práci s různými rytmy a kombinaci s reprodukovanou hudbou.
Karaoke – potlačení vokální části zvukového spektra pro možnost vlastního zpěvu přes mikrofon.
Mic Mix – možnost kombinování vašich vokálů z mikrofonů s hudební složkou.

Kazetový magnetofon
Jeho nezbytnými funkcemi jsou synchronizovaný přepis z CD, autorevers, redukce šumu Dolby B.

MD rekordér (minidisk)
Tento nový digitální formát záznamu se stále více používá i v mini a mikrosystémech. Vytlačuje klasické kazetové magnetofony. Vyžaduje však, aby systém měl digitální optický nebo koaxiální výstup.

Vstupy / výstupy
Systém by měl mít alespoň jeden stereofonní audio vstup a výstup pro připojení dalších zařízení. Dražší systémy disponují i digitálním výstupem. Samozřejmostí je sluchátkový výstup.

Výstupní výkon
Je udáván ve wattech, a to vždy pro dva reproduktory (například 2 x 25W). Výrobci se jím chlubí na obalu a v reklamách, jaký je ale skutečný výstupní výkon dané hi­fi věže, se zákazník dozví z technické dokumentace. Jako objektivní údaj lze brát hodnotu výkonu RMS nebo údaj dle normy DIN.

Jak vybírat minivěž

- Promyslete si, do jak velké místnosti soupravu chcete a k čemu bude sloužit. Podle toho vybírejte mini nebo mikro, popřípadě s prostorovým zvukem.

- V obchodě si vždy nechte kupovaný přístroj předvést, poslechněte si CD, nejlépe vlastní přinesené.

- Zkontrolujte si, zda má souprava audio vstupy a výstupy.

- Kazetový přehrávač by měl mít kvalitní Dolby B, autorevers a synchronní přepis z CD.

- Je dobré, pokud k soupravě patří magneticky stíněné reproduktory.

- Nevěřte výkonu napsanému na obalu výrobku. Raději si ho ověřte v technické dokumentaci.

- Je vhodné si vyžádat katalogy různých výrobců a v klidu si vše promyslet. Výrobci používají někdy odlišné názvy pro technické parametry a funkce, které však ve skutečnosti znamenají totéž.

- Zeptejte se na záruční podmínky a rychlost servisu.


Témata: E.ON, Test iDNES.cz