Hlasy chudých musí být vyslyšeny

Naslouchat chudým lidem a spolupracovat s jejich zeměmi na vytváření makroekonomické politky je nové hlavní krédo Světové banky. Počet lidí s příjmem méně než jeden americký dolar na den se stále nedaří snížit - takových jsou ve světě 1,3 miliardy. Cílem Světové banky je snížit do roku 2015 tento ukazatel na 600 milionů lidí. Podíl takto chudých lidí se snížil z 28 na 24 procent. Na společné tiskové konferenci v Praze to uvedli hlavní ekonom SB Nick Stern a autorka studie Hlasy chudých Deepa Narayanová.

"Chudoba má mnoho dimenzí, které kombinují vytváření a udržování bezmocnosti, nedostatky sebevyjádření, svobody výběru a činu," zdůraznila Naryanová.

"Chudí lidé jsou konfrontováni se svou bezmocností každý den, a to ať s jejich hrubými a lhostejnými vládními úředníky nebo s vykořisťujícími zaměstnavateli," dodala.

Druhá část třídílné studie Hlasy chudých nazvaná Volání po změně (Voices of the Poor - Crying Out for Change) je založena na zkušenosti více než 23 tisíc chudých lidí ve 23 zemích světa.