Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Čínští investoři lační po nákupech, za akvizice firem utratili biliony

  • 0
Čínští investoři vyrážejí stále častěji na nákupy firem do ciziny. Objem obchodů, které za hranicemi uskutečnili, stoupl loni o víc než polovinu. Šlo celkem o 598 obchodů v celkové hodnotě 112 miliard dolarů (tedy 2,8 bilionu korun). Rekordní objem transakcí proběhl i v celosvětovém měřítku. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EY.

Ještě nikdy neměly firmy takovou chuť k nákupům. Celosvětový objem fúzí a akvizic po celém světě překročil pět bilionů dolarů (což odpovídá 125 bilionům korun, tedy zhruba 90 českým státním rozpočtům). To je dokonce o 400 miliard dolarů víc než v dosud rekordním roce 2007.

Rostoucí apetit k nákupům je odrazem obrovského množství peněz, které do světové ekonomiky pumpují centrální banky. „V ekonomice se nafukují různé bubliny, a platí i to i pro hodnotu firem. Oceňují se a prodávají dráž než v dobách těsně před krizí,“ říká ředitel EY pro fúze a akvizice Petr Kříž.

Přestože Číňané pronikají do zahraničí stále častěji, stále se téměř polovina světových transakcí uskuteční za americké peníze. Z USA také pochází sedm z desítky největších loňských kupců.

Navíc dvě loňské transakce - to když americký farmaceutická firma Pfizer koupila irský Allergan a dále pivní megafúze mezi jedničkou Anheuser-Busch InBev a skupinou SABMiller - přesáhly svou hodnotou sto miliard dolarů. Takových transakcí se v celé historii uskutečnilo celkem jen šest.

I Češi míří za hranice stále častěji

V Česku loni investoři provedli 185 transakcí, což je meziročně o 16 procent méně. O devět procent na 7,2 miliardy dolarů (176 miliard korun) klesla i jejich hodnota. Přesto se podle konzultanta EY Michala Hrma dá země považovat za silného regionálního investora. A to hned z několika důvodů.

„Fúze a akvizice živí prostředí nízkých úrokových sazeb i relativně podhodnocená koruna. České společnosti jsou ve srovnání se světem stále relativně levnější,“ doplňuje Hrmo. Investoři navíc vnímají Česko ve srovnání s jeho východními konkurenty - Polskem, Maďarskem a po nedávných volbách i Slovenskem - jako politicky mnohem stabilnější.

Největší transakcí loňského roku se v Česku stala akvizice švédské společnosti Trelleborg, která koupila výrobce pneumatik a průmyslových polymerových řešení ČGS Holding za zhruba 1,3 miliardy dolarů. Nejaktivnějším investorem byl však Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Ten provedl osm významných transakcí, převážně za hranicemi.

Do zahraničí jdou stále raději i další české firmy. Rychle rostou a doma už nemají, co by mohly přikoupit. Stále více tak pokukují ven. Zatímco počet uskutečněných transakcí, které provedli Češi doma, klesá, obchodů uzavřených v zahraničí je rok od roku víc. Loni jich bylo 38, v roce 2011 jen 17. Pro srovnání: Polští investoři provedli loni jen 30 transakcí v zahraničí.