Hoffmann chce becherovku vyrábět v Rusku

Domažlický podnikatel Zdeněk Hoffmann, který je údajným dědicem receptury na výrobu becherovky, uzavřel licenční smlouvu na produkci tohoto bylinného likéru s nově založenou moskevskou firmou Becher. Ta by měla výrobu zahájit do března, řekl Hoffmann. "Již jsme do Ruska přivezli byliny na zhruba dva miliony litrů likéru," uvedl Hoffmann. Kromě becherovky připravuje ruská firma i výrobu fernetu a vodky. Tu chce prodávat s etiketou Johann Becher. "Lahve ale budou na rozdíl od becherovky čiré," řekl Hoffmann.

Podle Hoffmannova receptu vyrábí od loňského září becherovku na Slovensku společnost Dajk.

Ta produkci převzala od někdejšího producenta takzvané slovenské becherovky Simpexu Plus, s nímž Hoffmann ukončil spolupráci.

"Slovenský trh pojme měsíčně 30 až 40 tisíc litrů a o ty se podělíme s karlovarskou firmou," předpokládá Hoffmann.

Dajk podle něj nyní jedná o uzavření distribučních smluv s obchodními řetězci, z nichž již údajně uzavřel kontrakt s firmou Billa.

Na sklonku loňského roku Hoffmann uzavřel licenční smlouvu na produkci likéru i v České republice s firmou Darila, která v pronajatých prostorách v Pasohlávkách na Moravě vyrobila přes 18 tisíc litrů likéru.

"Všechno zabavila policie aniž svůj krok zdůvodnila," řekl Hoffmannův právní zástupce Zdeněk Stárek. Přesto chce firma výrobu obnovit.

Případnou produkci likéru zvažuje Hoffmann i v Polsku, kde nechal registrovat tvar lahve.

Hoffmann vede spory s karlovarskou likérkou
Zdeněk Hoffman se s firmou Jan Becher - Karlovarská Becherovka již několik let o slavný nápoj soudí.

Naposled podal ve čtvrtek ke Krajskému soudu v Plzni návrh na předběžné opatření, zakazující a.s. Jan Becher - Karlovarská
Becherovka používat obchodní jméno.

Navazuje tím na lednovou žalobu na neoprávněné užívání obchodního jména Becher karlovarskou likérkou a na návrh k výmazu Jan Becher - Karlovarská Becherovka z obchodního rejstříku.

Domnívá se totiž, že Becherovka nemá právní podklad, na jehož základě firma vznikla a získala likérku. "Vlastní pouze znárodňovací dekret a má zaregistrované ochranné známky," uvedl Hoffmann.

Mluvčí Jan Becher - Karlovarská Becherovka David Binar před týdnem sdělil, že Hoffmann uzavřel licenční smlouvy na základě padělané darovací smlouvy, kterou získal jeho děd před 61 lety od spoluvlastníka Jan Becher - Karlovarská Becherovka Alfréda Bechera.

Karlovarská likérka proto již v loňském roce zažalovala Hoffmanna pro neexistenci práv této darovací smlouvy.

Hoffmannův právní zástupce Zdeněk Stárek dnes poukázal, že jeho klient nezískal práva na základě darovací smlouvy, ale v dědickém řízení, které v roce 1998 potvrdil Okresní soud v Domažlicích a vloni i Ústavní soud. "Proto jejich žaloba asi skončí," připustil.

Spory se točí i kolem ochranných známek
Soud by měl podle Hoffmanna také rozhodnout o případném výmazu 15 ochranných známek nesoucích jméno Becher, které jsou zapsány na Jan Becher - Karlovarská Becherovka.

Hoffmann totiž k příslušnému Městskému soudu v Praze podal žalobu na porušování ústavou zaručených práv, když mu Úřad průmyslového vlastnictví, jako údajnému dědici, odmítl tyto známky zaregistrovat.

V příštím týdnu chce Hoffmann podat žalobu na určení majitele těchto ochranných známek k plzeňskému krajskému soudu.

V další žalobě, kterou připravuje, chce zpochybnit smlouvu o převodu průmyslových práv z národního podniku Jan Becher na a.s. Jan Becher - Karlovarská Becherovka v roce 1996.

"V té době národní podnik neexistoval, protože šlo o státní podnik. Navíc smlouva obsahovala formální nedostatky, například postrádala identifikační čísla obou společností," vysvětlil Stárek.

Hoffmann již od počátku února usiluje u soudu, aby Fond národního majetku nepřevedl majoritní balík státních akcií Jan Becher - Karlovarská Becherovka na firmu Salb.

Domnívá se totiž, že likérka nemá žádná práva na výrobu becherovky.

Salb však před časem splnil vládní kritéria na privatizaci Jan Becher - Karlovarská Becherovka a do několika týdnů by měl být její prodej dokončen.