Hojdar správce kasy nepřesvědčil

  • 9
Ministr financí Bohuslav Sobotka má za sebou setkání s odbojným poslancem Josefem Hojdarem. Vyjasňovali si postoje k reformě veřejných financí, kvůli které Hojdar koncem července vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD. Sobotka připustil, že je možný dílčí kompromis, rozpory ale trvají.

"Pokud ale jde o návrhy, které mají velký dopad do státního rozpočtu, tam je dohoda dosažitelná jen obtížně," prohlásil Sobotka.

PŘÍLOHA O REFORMĚ VEŘEJNÝCH FINANCÍ

Od poslance dostal několik stránek připomínek k reformě, k nimž se chce vyjádřit do týdne. Hojdar své závěry z jednání s ministrem zatím neprezentoval.

Sobotka zopakoval, že reforma je pro Česko důležitá a doufá, že to pochopí i Hojdar a ostatní poslanci. O dalším jednání s nimi rozhodne vedení koaličních stran.

S Hojdarem se správce státní kasy shodl na tom, že zlepšení stavu veřejných financí je nutné. Sobotka však odmítá její další rozmělňování, například návrhy na zavedení pátého daňového pásma pro lidi s nejvyššími příjmy.

Peníze navíc neprojíme
Učitelé a státní úředníci peníze na zvýšení platů z 11,4 miliardy korun, které se nově objevily v návrhu příjmů státního rozpočtu, zřejmě nedostanou.

"Prostředky by se měly investovat nebo použít na snížení státního deficitu," odmítl "spotřební" úvahy o využití peněz Sobotka.

Dodal však, že si je vědom, že o využití peněz nerozhoduje jen on, ale celá vláda.

"Já mám celou řadu i jiných priorit než jsou platy. Nebráním se investicím v oblasti vědy, výzkumu nebo školství. Tyto peníze by se ale neměly všechny projíst," míní Sobotka.

Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že proti původním předpokladům se příjmy i výdaje státního rozpočtu v příštím roce zvýší o 11,4 miliardy korun.

Sobotka také oznámil, že už příští rok klesne počet státních úředníků, učitelů, vojáků a dalších zaměstnanců veřejné sféry klesne o deset tisíc.

Vláda už dříve schválila, že do roku 2006 by se měl počet státních zaměstnanců snížit o třicet tisíc z dnešních 484 tisíc lidí.

,