Červená klecová těžní běž pohání výtahy s důlními dělníky. Takzvaná skipová věž...

Červená klecová těžní běž pohání výtahy s důlními dělníky. Takzvaná skipová věž (uprostřed) pak skrývá obrovské zásobníky vytěženého uhlí. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Odbory navrhují prodej OKD uhlobaronům. Stát se stal věřitelem

  • 48
O krachující OKD projevil zájem finančník Pavel Tykač. Doly chce převzít spolu s odboráři a podnikatelem René Holečkem. Věřitelem OKD se stal také stát, firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění. Pohledávka je zhruba 70 milionů, řekl ministr průmyslu Jan Mládek na jednání tripartity.

V Praze se v pondělí konalo další jednání o situaci v černouhelné firmě OKD, která je v úpadku. Účastnili se ho mimo jiné vybraní ministři, zástupci odborů, prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). Předák horníků Jan Sábela na zasedání přišel s překvapivým návrhem řešení chmurné situace OKD: firmu převezmou Pavel Tykač a René Holeček.

„Ano, potvrzujeme, že po dohodě s hornickými odbory dali Pavel Tykač a René Holeček nabídku na odkup akcií i pohledávek vůči OKD od skupiny Ad Hoc Group. Nabídku jsme podali a zatím nemáme reakci. Do té doby více nebudeme komentovat,“ uvedl iDNES.cz Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Není tedy jasné, kolik za akcie a pohledávky zkrachovalé firmy nabídli. Tykače, stejně jako další společnosti z oboru, už minulý týden oslovili zástupci Ad Hoc Group s žádostí o provozní financování.

Nejde jen o peníze, tvrdí Tykač

Skupina má vedle koupě OKD zájem o pohledávky současných majitelů firmy. „Naším společným zájmem je podílet se na přípravě restrukturalizačního plánu s cílem zajistit co možná nejplynulejší fungování OKD, zajištění maximální možné zaměstnanosti a vytvoření podmínek pro další existenci OKD v řádu roků,“ uvedl předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Tykač uvedl, že nejde zdaleka jen o peníze, ale o zachování celého oboru. „Kdybych nebyl přesvědčen o tom, že minimálně část OKD může existovat, tak bych nabídku odborů účastnit se na tomto projektu s díky odmítl,“ řekl.

Podle Sábela skupina navíc nežádá státní garance. „Je jasné, že pan Tykač nebude dávat stamiliony či miliardy korun skupině AHG, protože OKD má zhruba minus deset miliard korun. Jen 9,6 miliardy by stála technická likvidace včetně škod a sociálních nákladů,“ uvedl Sábel. „Jinou možností je, že by do OKD vstoupil stát,“ dodal.

Jiné varianty řešení krachu OKD podle něj z hlediska odborů ve hře nejsou, protože další zájemci mají zájem o odkup OKD pouze v rámci konkurzu. „My se konkurzu bojíme, protože je to rozprodej majetku, a pak je otázka, co by odkoupili, jestli by třeba neodkoupili jen jeden důl a zbytek by zůstalo na státu,“ uvedl. Tykač podle něj má podporu odborů i díky tomu, že těží na Mostecku. „Snaha, aby ovládl vedle hnědého uhlí i černé uhlí je dobrým motivem,“ dodal.

Stát se stal věřitelem OKD

Český stát se stal věřitelem černouhelné společnosti OKD, firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění, sdělil v pondělí ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Pohledávka podle něj činí zhruba 70 milionů korun. Stát by se tak mohl stát členem věřitelského výboru, který by se v případě reorganizace OKD podílel na řízení firmy.

Odborový předák Josef Středula uvedl, že to, zda horníci dostanou květnovou výplatu, je věcí insolvenčního správce. Pokud by se tak nestalo, nevyloučil protesty.

Miliardáři se přetahují zkrachovalý podnik

Server iDNES.cz již minulý týden uvedl, že peníze na další provoz OKD by mohli dát podnikatelé Petr Paukner a Petr Otava (více čtěte zde). Nabízejí OKD provozní půjčku až dvě miliardy korun na nákup uhlí. Peníze ale nechtějí dát přímo OKD, ale prostřednictvím státní firmy Diamo nebo jinému státem vlastněnému podniku. Podle listu se takový návrh nelíbí ministrovi financí Andreji Babišovi (více čtěte zde).

Za „zbytečný bypass“ označil v pondělí návrh podnikatelů hejtman Novák. „Pokud by stát měl převzít garance, tak ať to udělá rovnou,“ řekl před pondělním jednáním.

OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

Tykač, který ovládá skupinu Czech Coal Group, která těží hnědé uhlí v severních Čechách, uvedl, že nejde zdaleka jen o peníze, ale o zachování celého oboru. „Kdybych nebyl přesvědčen o tom, že minimálně část OKD může existovat, tak bych nabídku odborů účastnit se na tomto projektu s díky odmítl,“ dodal.

Miliardář René Holeček je tuzemský průmyslník, někdejší majitel dopravní skupiny Čechofracht, který svého času stál u privatizace Třineckých železáren. Později ovládl železničního dopravce AWT, kterou později prodal právě Bakalově skupině NWR. Dnes mu patří třeba Česká zbrojovka Uherský Brod.

, ,