Holiny vezměte s sebou, mobily ne

Zaplacením tábora většinou výdaje nekončí. V málokteré rodině mají asi všechno, co děti potřebují. Pokud jede dítě na tábor poprvé, musí rodiče počítat s dalšími výdaji v rozmezí 500 až 1000 korun.

"Mám zkušenosti, že některé děti jsou naprosto nedostatečně vybavené, mají málo prádla, a když je pak náhodou špatné počasí, jsou s tím velké problémy," říká Alena Nováková, která jezdí několik let na tábory jako oddílová vedoucí.

"Nejčastější chybou rodičů je podcenění dobrého obutí dětí do mokrého počasí, přestože doporučujeme dětem holiny, tak deset až dvacet procent je stejně nemá," doplňuje Jiří Procházka, provozovatel tábora Průhon.

Rodiče zkušených táborníků většinou nepořizují dětem na tábor nové věci, ale zejména tepláky, mikiny a bundy kupují levněji v second-handech. "Moje děti oblečení na táboře často úplně zničí, mají je vlastně jen na jedno použití, a tak je škoda dávat jim s sebou nové věci," říká Zdena Svobodová.

Organizátor dětských táborů Jaroslav Lanča na internetových stranách radí rodičům: drahé věci jako mobilní telefony nebo na tábor nepatří. Zapomenout by naopak neměli na léky, které dítě užívá, v předstihu je dobré myslet na očkování proti encefalitidě. To, co dětem často chybí v oblečení, rodiče nahrazují sladkostmi. "Přehánějí to s jídlem na cestu, cpou dětem sladkostí, a těm je pak špatně." uvádí Alena Nováková.

Tábor může být příjemnou brigádou

Pobyt a strava zdarma a pár set korun k tomu navíc jako odměna, s tím nejčastěji mohou počítat studenti, kteří jedou na tábor jako praktikanti. O něco větší výdělek mají vedoucí či kuchaři, ale o žádné závratné sumy se nejedná.

"Odměny vedoucích se na našem táboře pohybovaly okolo 3500 korun, praktikanti dostali dvě až tři sta korun," uvádí táborová vedoucí Alena Nováková. Podobně jako u jiných brigád by měli zájemci uzavřít s provozovatelem dohodu, ve které by neměly chybět zejména dva základní údaje: způsob i výše odměňování a rozsah a náplň pracovní činnosti.