Pro lidi, kteří žijí a pracují v zahraničí, je nejdražší čínský Hong Kong.

Pro lidi, kteří žijí a pracují v zahraničí, je nejdražší čínský Hong Kong. | foto: AP

Kde vás život vyjde nejdráž? Nově vede Hongkong, zlevnil Londýn

  • 13
Čínský Hongkong je pro lidi, kteří žijí a pracují mimo svou vlast, nejdražším městem na světě. Z prvního místa letos sesadil angolskou Luandu. Naopak nejlevnějším městem pro expaty se stal namibijský Windhoek nebo jihoafrické Kapské Město. Praha je v žebříčku za polovinou.

Kde vás šálek kávy vyjde na téměř 200 korun? A kde pořídíte litr mléka za sto korunu? Je to právě v jednom z nejhustěji obydlených měst světa, v čínském Hongkongu. Vyplývá to z průzkumu o životních nákladech mezinárodní konzultantské společnosti Mercer.

Druhé nejdražší město je pak angolská metropole Luanda. Za ní následuje švýcarský Curych, Singapur a Tokio. Curych také zůstává nejdražším městem v Evropě.

Šesté místo obsadila konžská Kinshasa, za ní se podle průzkumu nákladů na život umístila Šanghaj, Ženeva, N’Djamena - hlavní město středoafrického Čadu a na desátém místě skončil Peking.

Nejdražší města pro cizince
MěstoZemě
1. HongkongČína
2. LuandaAngola
3. CurychŠvýcarsko
4. SingapurSingapur
5. TokioJaponsko
6. KinshasaKongo
7. ŠanghajČína
8. ŽenevaŠvýcarsko
9. N’DjamenaČad
10. PekingČína
Zdroj: Mercer

Dalším evropským městem vysoko v žebříčku je Bern (13). Jeho pozice se od loňska posunula o čtyři místa dolů kvůli oslabení švýcarského franku vůči americkému dolaru. Z dvanáctého až na sedmnácté místo letos spadl také Londýn. Život v britské metropoli je tak v současnosti pro expaty levnější než v americkém New Yorku (11.).

Na téměř stejných místech zůstávají díky stabilitě eura vůči dolaru některá evropská města. Platí to pro Paříž (44.), Miláno (50.), Vídeň (54.) a Řím. Úplně beze změny zůstal Kodaň (24.) a Petrohrad (152.). Praha je na 124. místě, hned za novozélandským Wellingtonem a Pointe-à-Pitre (122.), které leží ve francouzském zámořském regionu Guadeloupe.

Mezi naopak nejlevnějšími městy pro expaty jsou Windhoek (209.) v Namibii, Kapské Město (208.) v JAR a Biškek (207.) v Kyrgyzstánu.

Nejvíc peněz stojí bydlení

„Osm z deseti nejdražších měst bylo v desítce nejdražších měst i loni, takže se toho zas tak moc nezměnilo. Zajímavé však je, že v první desítce nenajdeme ani jedno americké město,“ řekl CNN Mario Ferraro ze společnosti Mercer. „Jsou to všechno asijské, evropské a africké lokace hlavně kvůli tomu, že si dolar vůči jiným měnám vede relativně dobře.“ Podle Ferrara během průzkumu oslabilo vůči dolaru nemálo lokálních měn.

Právě Luanda klesla z úplné špičky žebříčku právě kvůli výraznému poklesu tamní měny. Kwanza údajně vůči dolaru ztratila téměř 18 procent své hodnoty.

Jeden z největších výdajů jde na bydlení a to i proto, že nároky expatů jsou nezřídka poměrně vysoké. Cizinci často požadují, aby se byt nebo dům nacházel v bezpečné lokalitě, aby bylo obydlí dobře zabezpečené a aby ubytování splňovalo mezinárodní standardy. To také vysvětluje, proč se vysoko v žebříčku umístila právě tato města, připomíná Guardian.

Letos už dvaadvacátý ročník přehledu nákladů na život expatů zahrnuje 209 měst napříč pěti kontinenty a srovnává ceny více než dvou stovek položek včetně jídla, oblečení, bydlení, dopravy, domácích potřeb a volnočasových aktivit. Lidem pracujícím jinde než ve své rodné zemi má průzkum dát jasný přehled o cenách v jednotlivých světových městech.