Hongkongský ministr financí John C. Tsang

Hongkongský ministr financí John C. Tsang | foto: Archiv MF DNES

Hongkong ví, jak mít rozpočet v plusu. Za vším je malý veřejný sektor

  • 97
Hongkongský ministr financí John C. Tsang přijel lákat české investory. Kdo se v zemi usadí, má otevřené dveře do komplikovanější Číny. Vláda země, která se před 11 lety vrátila zpod britských křídel Číně a nechala si vlastní samosprávu, financím rozumí. Výsledek jejího státního rozpočtu je záviděníhodný.

Země se sedmi miliony obyvatel má rozpočet v plusu 10 miliard eur (250 miliard korun). Jak je to možné, popsal ministr v rozhovoru pro MF DNES. "Zásadní je mít malý veřejný sektor," říká ministr.

Na co lákáte zahraniční investory?
Především jim dáváme volnost. Děláme pro to všechno. Veřejná správa je minimální, utrácí jen 17 procent HDP, ostatní je soukromý sektor.

Rozpočet máte v přebytku. Něco takového většina Evropanů nikdy nezažila. Přitom máte nízké daně.
Klíčem je co nejmenší veřejný sektor. Pak stačí i méně peněz. Nejvyšší daň z příjmu je 15 procent, je progresivní, platí ji jen milion lidí, další stovky tisíc lidí platí poloviční daň a zbytek neplatí nic. Firmy daní jen zisky 16,5 procenta, další daně z dividend nebo DPH nemáme.

Do čeho vláda nejvíce investuje?
Do školství jde 25 a do zdravotnictví 17 procent rozpočtu. Nemáme suroviny, naše zdroje jsou lidé.

A sociální systém?
Myslíme si, že každý se má nejprve sám snažit. Teprve na vážné případy jde 12 až 15 procent rozpočtu.

O penze se stát nestará?
Ne. Ale nedávno si lidé začali šetřit v soukromých fondech.

Co s přebytky vlastně děláte?
Necháváme si to na horší časy. Máme za sebou asijskou finanční krizi, SARS, recesi. Ty roky jsme byli v minusu a teď se vzpamatováváme. Hodně peněz ukládáme do amerických státních dluhopisů, i když to není velmi atraktivní. Ale na dolar máme vázanou vlastní měnu.