Horké léto dalo pivu zabrat

  • 15
Letošní horké léto potrápilo nejen zemědělce nebo hasiče, ale i milovníky piva. Pivovary se sice předháněly ve výrobě, s kvalitou čepovaného moku to ale bylo často horší. Není divu, v nechlazených sudech mělo pivo často teplotu tropického vzduchu. Aby se dalo pít, muselo se před natočením do půllitrů šokově zchladit.

„Čepováním z vysokých teplot a následným šokovým schlazením dochází k takzvanému stržení piva. Rychle mu padá pěna a nemá své charakteristické hodnoty,“ popisuje pivovarský odborník Josef Krýsl.

Podle něj by se pivo mělo skladovat při teplotě maximálně 14 stupňů Celsia. Takové podmínky však žádná norma neurčuje a na jejich dodržování také nikdo nedohlíží.

„V devadesátých letech si mohl hospodu nebo bar otevřít každý. V dnešní době, při velkém boji pivovarů o trh tak pivo dostane kde kdo,“ posteskl si Krýsl.

Předseda Českého svazu pivovarů a sladoven vzpomíná na doby, kdy měl každý hospodský ve sklepě zásoby ledu a udržoval pivo během roku na konstantní teplotě. To však umožňoval i menší počet restaurací a hospod, které například za první republiky na českém území fungovaly.

V současnosti se v tuzemsku podle Veselého pohybuje počet míst, kde se pivo čepuje, kolem třinácti až čtrnácti tisíc. „A když navíc vidíte všechny ty pouti nebo festivaly... Dnes je potřeba pivo chladit jinak,“ dodává.

„Aby mělo správný říz, mělo by mít teplotu tak kolem sedmi stupňů Celsia,“ odpovídá Dezider Imre, šéf společnosti Thermotechnika Bohemia, která restauracím dodává výčepní techniku.

Zároveň však poukazuje na to, že představy o správné teplotě piva se v různých zemích liší - třeba v Dánsku je to zhruba pět stupňů, ve Spojených státech pouhé dva stupně.