Horníky rozzlobilo zrušení odstupného

  • 8
Horníci v OKD se bouří. Hornické odbory hrozí stávkou a zvažují dokonce i žalobu na ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Nelíbí se jim, že jeho ministerstvo zrušilo vyhlášku o mimořádném odstupném pro havíře, kteří ze zdravotních důvodů už nemohou fárat do podzemí.

Zaměstnanci Dolu Paskov rozhodnou v podnikovém referendu, zda vstoupí v pondělí do hodinové výstražné stávky.

Na ostatních šachtách důlních firem OKD a ČMD na Karvinsku zorganizují odbory v příštím týdnu podpisové akce, v nichž budou zjišťovat, nakolik jsou lidé ochotni razantně protestovat.

"Podle ohlasu pak vyhlásíme stávkovou pohotovost a když to nepomůže, sáhneme k tvrdším krokům - třeba půjdeme i do časově neomezené stávky, " řekl předseda hornických odborů v OKD Miroslav Syrový.

Ministerstvo práce totiž s platností od Nového roku zrušilo vyhlášku, podle níž dostávají horníci z hlubinných dolů od svého zaměstnavatele při odchodu ze šachet zvláštní kompenzace za práci v rizikovém prostředí.

Lidé, kteří opouštějí šachty kvůli chorobě z povolání nebo proto, že jim lékaři nepovolí další pobyt na dosavadním pracovišti, měli podle této vyhlášky nárok až na deset měsíčních platů.

Pokud si po odchodu z podzemí našli práci, doplácel jim navíc zaměstnavatel další doplatky do výše jejich původní mzdy.

"Kompenzace se každý rok týkají skoro pěti set vyřazených horníků," řekl odborář Syrový.

Náměstek ministra práce Jiří Hofman zrušení vyhlášky vysvětluje tím, že byla už od roku 1994 v rozporu se Zákoníkem práce. "Horníci mají možnost si dohodnout nadstandardní kompenzace se zaměstnavatelem v kolektivní smlouvě," dodal.

Mluvčí OKD Radek Chalupa prohlásil, že představenstvo firmy s dohodou o kompenzacích počítá, zřejmě ale budou nižší než dosud.

"Odstupné podle zrušené vyhlášky zatím činí asi 150 milionů korun ročně. Uznáváme, že je to hodně, ale pro firmu s obratem v desítkách miliard, jakou je OKD, to není likvidační," řekl odborář Syrový.