Ústavní soud

Ústavní soud | foto: Radek Miča, MAFRA

Hospodaření s elektroodpady se měnit nebude, rozhodl soud

  • 0
Hospodaření s elektrošrotem a starými spotřebiči v Česku zůstane beze změn. Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady. Vyhláška podle navrhovatelů z řad ČSSD brání svobodnému podnikání.
Soud nebyl jednotný, někteří soudci zaujali odlišná stanoviska. Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí soudu přivítalo.

Podle mluvčího MŽP Jakuba Kašpara se dnešním rozhodnutím potvrzuje správnost dosavadního postupu ministerstva v této oblasti. "Případné zrušení vyhlášky by ohrozilo zejména důvěru v celý systém zpětného odběru elektrozařízení," uvedl Kašpar s tím, že by se velmi pravděpodobně snížilo množství vybraných přístrojů, které se takto dostávají k recyklaci. Podle předběžných údajů MŽP loni každý obyvatel ČR vytřídil a odevzdal 4,3 kg elektroodpadu z domácnosti.

Podle soudce zpravodaje Pavla Rychetského vyhláška neodporuje ústavním principům a navazuje na evropské směrnice i české zákony. Zdůraznil, že soud nehodnotil hospodárnost nakládání s elektronickým odpadem ani podnikatelský rozměr problému. "ÚS nemá prostředky pro takové hodnocení a není to jeho poslání," uvedl Rychetský.

Sporným bodem vyhlášky je tvorba takzvaných kolektivních systémů na sběr elektrospotřebičů. Prostřednictvím systémů výrobci a dovozci zajišťují a financují povinný zpětný odběr elektrošrotu. Zpětný odběr požaduje z ekologických důvodů Evropská unie. Velkou část nákladů nesou nepřímo také spotřebitelé. Náklady se totiž promítají do ceny nových výrobků.

Pro odběr spotřebičů uvedených na trh po roce 2005 mohou výrobci a dovozci vytvářet různé individuální i kolektivní systémy, které pak fungují vedle sebe. Pro starší výrobky, které se na trh dostaly před 13. srpnem 2005, je ale podle vyhlášky nutné zřídit jen jeden kolektivní systém v každé typové skupině spotřebičů.

Například zpětný odběr historických malých domácích spotřebičů tak zastřešuje pouze společnost Asekol, u osvětlovacích mechanismů má stejné postavení firma Ekolamp, u lékařských přístrojů firma Rema. Podle ústavní stížnosti je omezení na jediný kolektivní systém v každém segmentu chybou.