(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hospodářské komoře vadí zvýšení DPH. Akceptovala by 17 procent

  • 56
Hospodářská komora nesouhlasí s chystaným sjednocením DPH na 20 procent. Zástupci podnikatelů tvrdí, že by k financování důchodové reformy stačilo zvýšení daně na 17 procent.

Vyšší daň má kompenzovat náklady spojené s odstartováním penzijní reformy. Vláda plánuje DPH sjednotit už letos v říjnu, oznámila minulý týden. (čtěte DPH se může zvednout už letos)

Zvýšení DPH se nelíbí nejen opozici, odborům, ale také Hospodářské komoře. Zvýšení daně na 20 procent by podle komory mohlo negativně ovlivnit podnikání v České republice. Na financování důchodové reformy by podle HK stačilo sjednotit sazbu DPH na 17 procent, řekl prezident komory Petr Kužel.

"Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH, a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat," uvedl Kužel.

Plánované sjednocení daně na 20 procent Kužel považuje za radikální zvýšení daňové zátěže, které není nutné. "HK navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 procent. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy," dodal Kužel.

Bárta: Obchodníci se s tím musejí vyrovnat

Ministr Kalousek novinářům řekl, že sice má pochopení pro návrhy hospodářské komory i odborů, opakovaně ale zdůraznil, že vláda navrhuje sazbu 20 procent. Snížení této sazby o jeden bod podle něj připraví rozpočet o zhruba 11 až 12 miliard korun.

Na tripartitě se podle ministra dopravy Víta Bárty o 17procentní DPH jednalo. "Na druhou stranu je přesně patrné to, že největší paniku působí určité lobbistické skupiny, které se budou muset nejvíc vyrovnat se zvýšením DPH svou efektivnější cenotvorbou," řekl novinářům Bárta. Dodal, že výrobci a obchodníci budou nuceni k výraznějším slevám.

Podle propočtů HK by sjednocení DPH na 17 procent zvýšilo příjmy státního rozpočtu ročně o 42 miliard korun, zatímco na důchodovou reformu je potřeba 28 miliard korun. "Podle našeho názoru to bohatě postačí na důchodovou reformu. Je tam dostatečný polštář, aby důchodová reforma mohla být realizována," míní Kužel. Sjednocením DPH na 20 procent by státní rozpočet podle ministra Kalouska měl získat navíc 58 miliard korun.

Snížená sazba daně 10 procent se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

,