Hostan: pivní pozdrav ze světa vína

  • 3
Když se řekne Znojmo, většině lidem se zřejmě vybaví víno. Koneckonců znojemské vinobraní v historickém centru je největší svého akcí svého druhu v zemi. Znojemští však vaří i pivo. A to dokonce několik století a za poslední roky se mohou chlubit řadou ocenění.

Znojemské pivo se jmenuj Hostan a není to náhodou. Hostan se totiž jmenoval sládek, který ve Znojmě vařil pivo už ve druhé polovině čtrnáctého století. Jeho jméno se totiž objevuje v dokumentech z doby císaře římského a krále českého Karla IV. a svědčí o tom  takzvaná Losunková kniha.

Pivo se tady vařilo ještě dříve. První písemná zmínka o várečném a šenkovním právu pochází z roku 1278, kdy Rudolf I. udělil Znojmu městská práva.

Zlaté časy začaly v prvních letech  osmnáctého století, kdy město získalo pozemky u znojemského hradu a rozhodlo se tady vybudovat pivovar. V roce 1720 tady založili pivovar, který funguje dodnes.

A stále dýchá starou atmosférou. Přímo v areálu pivovaru je totiž unikátní památka světového významu – rotunda Svaté Kateřiny pocházející z počátků minulého tisíciletí. Kdo ji chce navštívit, musí se projít i pivovarem.

Při takové procházce by bylo dobré ochutnat i nějaké nápoje, které tady vaří. Sortiment pivovaru nabízí obvyklý standard, který začíná u světlého výčepního piva a končí u tradiční premiové dvanáctky. Loni například představil Hostan speciální třináctku. Nový speciál je jedinečný především dobou zrání v ležáckých sklepích.

Nejpopulárnějším znojemským pivem je značka pojmenovaná „Hradní“. Tuhle jedenáctku, která získala například v roce 1999 Cenu českých sládků, je možné objevit ve většině pivnic a restaurací, jejíž majitelé se rozhodli právě pro značku Hostan.

Sbírka cen je za posledních patnáct let značně obsáhlá. Pivo z vinařského města bodovalo například na několika ročnících přehlídky Pivex nebo v prestižní soutěži České pivo.

Hostan patří do skupiny pivovarů, které vévodí brněnské Starobrno a která od loňského roku patří nizozemskému koncernu Heineken.

Seriál České pivovary

Fúze velmi často přinášejí změny. Jedna z nich čeká právě Hostan. Vedení společnosti totiž od 1. července přestěhuje výrobu lahvového piva ze Znojma do brněnského pivovaru.

Firma totiž nechce investovat několik desítek milionů korun do obnovy zastaralé technologie, nutné pro zajištění trvanlivosti pěnivého moku.

Lahvový Hostan bude Starobrno vyrábět pod dohledem sládků ze znojemského pivovaru kvůli zachování senzorického profilu a tedy i chuti. Moderní technologie v Brně umožní zvýšit trvanlivost piv Hostan v lahvích ze tří na minimálně šest měsíců tak, aby mohly být v nabídce nadnárodních řetězců po celé republice.