Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

V 21. století je skládkování totálně nemorální, říká expert přes odpady

  • 189
Ve třídění obalů jsou Češi na špici Evropské unie, vzhledem k objemu komunálního odpadu jsou však na slabém průměru. „Skládkování je ve 21. století totálně nemorální,“ zdůvodňuje šéf odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart, proč je třeba změnit systém plateb. Kdo bude víc třídit, měl by platit méně a naopak.

Ministerstvo pro životní prostřední prosazuje změnu zákona o odpadech a s ní systém „Platíš, kolik vyhodíš“. Ten už v současnosti v řadě měst v Česku funguje, podle úřadu by se však měl stát standardem všude.

„Obec si zvolí, zda bude dál placen poplatek ‚na hlavu‘, nebo vůči vyprodukovanému množství odpadu či frekvenci svozu. Je samozřejmě žádoucí, aby se minimalizovalo množství odpadu v černých popelnicích na směsný komunální odpad a odpady byly dále tříděny do barevných kontejnerů. Obec tím na jedné straně sníží výdaje za skládkovaný odpad a na druhou stranu získá za prodej využitelných složek komunálního odpadu,“ vysvětlil Manhart v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Cílem je zvýšit objem tříděného odpadu a do roku 2024 v podstatě skončit se skládkováním. Systém umožní zvýšit roční poplatek za svoz o stokorunu na 1 100 korun na hlavu, ale zdatní „třídiči“ by se zároveň mohli dostat na nižší poplatky, než platí nyní. „Kdo bude třídit, měl by platit méně než dosud,“ říká Manhart.

ON-LINE ROZHOVOR

Odpovědi Jaromíra Manharta na čtenářské dotazy najdete zde.

Motivací je také snížit objem odpadu určeného ke skládkování. Cílem je dosáhnout alespoň 50 procent materiálového využití z dnes produkovaných cca 5,3 milionů tun komunálních odpadů do roku 2020. V roce 2014 ČR dosahovala zhruba 34 procent.

Podle Manharta Češi sice stojí na špici EU ve třídění obalových materiálů, ale pokud jde o srovnání k objemu vyhozeného odpadu, jsou v té horší polovině.

„Co jde využít, ať již materiálově nebo energeticky, musí být využito, ne zahrabáno do země. V 21. století je skládkování totálně nemorální,“ míní úředník.

Někteří odpůrci návrhů jako je například Svaz měst a obcí však tvrdí, že stoupne vývoz na černé skládky. „Myšlenka je správná, ale není to dobrá cesta. Může to fungovat jen v obcích, kde je dobrý recyklační systém,“ míní poslanec Michal Kučera (TOP 09).

Také několik čtenářů v on-line rozhovoru vyjádřilo obavy, že zákon zvýší vývoz na černé skládky. S tím však Manhart nesouhlasí. „Masivní vznik černých skládek v žádném případě neočekáváme,“ uvedl.

Skládky jsou často zdrojem ekologické katastrofy:

12. srpna 2015