Do veřejných rozpočtů hazardní firmy loni odvedly kolem osmi miliard korun.

Do veřejných rozpočtů hazardní firmy loni odvedly kolem osmi miliard korun. | foto: Miroslav Chaloupka, 5plus2.cz

Hrací automaty zmizí z hospod. Lidé neplatící alimenty si už nevsadí

  • 310
V boji proti negativním dopadům hazardu stát přitvrdí. Hrací automaty zmizí z hospod a vznikne registr hráčů, aby si nemohli vsadit ti, kdo neplatí alimenty či dluží státu. „Pevně doufám, že poslanci budou myslet na lidi, kteří jsou postižení hazardem,“ řekl ve čtvrtek ministr financí Andrej Babiš při představení nového zákona o regulaci hazardu.

Jednou z hlavních novinek navrženého zákona, který má začít platit od roku 2016, je, že když půjdete na pivo do hospody, nebudete tam zároveň moci naházet peníze do hracího automatu. Stejně tak nebudou automaty na pumpách. „Budou umístěny pouze v hernách a kasinech,“ řekl Babišův náměstek Ondřej Závodský. Babiš věří, že to omezí stav, kdy muž místo toho, aby se staral o rodinu, prohrál výplatu v hracích automatech.

Obce nám sedí na penězích z hazardu, stěžují si sportovci

Závodský řekl, že stát bude bránit hrát a sázet těm, kteří se neléčí z gamblerské závislosti, nebo nedávají peníze na své děti, ač jim to nařídil soud, nebo státu. To má pomoci ošetřit centrální registr. Kompletní identifikace hráče se bude požadovat nejen u hracích automatů, ale podle náměstka i u člověka, který si bude jít chtít vsadit kursovou sázku na sport. „Herny a kasina budou navázána na určitý počet obyvatel obce i regionu. V obcích s méně než 5000 obyvateli bude pouze jedna herna,“ doplnil Závodský.

Na druhou stranu chce české Ministerstvo financí akceptovat to, že lidé už nyní přes internet sázejí u zahraničních společností, které mají sídlo v jiných zemích Evropské unie. Podmínkou pro to, aby to bylo legální, bude, aby se zahraniční společnost zaregistrovala i v České republice a složila kauci.

Na otázku iDNES.cz, jak se český stát zachová, když nějaká společnost, třeba se sídlem na Gibraltaru, nabídku zaregistrovat se i v Česku zaplatit kauci nevyužije a lidé u ní budou dál sázet, představitelé ministerstva financí opáčili, že nejprve musíme srovnat legislativu, tak aby nediskriminovala společnosti z jiných zemí Evropské unie, a pak se teprve bude řešit toto.

Zákon znamená likvidaci herního průmyslu, míní herny

„Podle NKÚ stát přichází ročně o 600 milionů korun, my se domníváme, že je to spíš miliarda a více,“ řekl Babiš. „Nevím, proč hazard až do roku 2012 prakticky neplatil daně,“ uvedl ministr financí.

Podle Petra Vrzáně, ředitele Sdružení provozovatelů elektronických loterií a sázek, nový zákon znamená přemíru regulací. „Obce již dnes mají absolutní pravomoc regulovat herní průmysl na svém území. Stát chce ještě navíc nařídit shora zákonem nařídit další regulace, které nepovažuji za potřebné,“ řekl Vrzáň. Norma podle něho znamená zásah do svobod člověka. „Znamená to absolutní likvidaci herního průmyslu v České republice v kamenných pobočkách a přesun hráčství ve prospěch internetových nadnárodních společností,“ dodal.

Babiš se na čtvrteční tiskové konferenci kriticky vyjadřoval o lidech, kteří dříve působili na Ministerstvu financí. Mluvil třeba o tom, že dříve podle něj platilo, že než někdo na ministerstvu vyjde do druhého patra, už je zkorumpovaný. A Závodský Babiše později doplnil, že Ministerstvo financí podle něj dříve nefungovalo jako regulátor hazardu, ale plnilo úkoly, které „byly objednány zvnějšku. Žádná konkrétní informace, že by kvůli tomu ministerstvo financí na někoho dalo trestní oznámení, ale nezazněla.

Kalousek: Pokud Babiš ví o korupci, ať podá trestní oznámení

„Jestli byl kdokoli na ministerstvu zkorumpovaný, tak ať pan ministr Babiš a pan Závodský podají trestní oznámení,“ reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09), který byl v kritizovaném období ministrem financí. „Obvinit někoho z trestného činu je jednoduché, ale je třeba říct, kdo byl zkorumpován a kdo ho měl korumpovat. Takto mluvit může pouze žvanil, nikoli seriozní státní úředník,“ dodal.

Kalousek také nesouhlasí, že by hazard nereguloval. „Byl jsem první ministr financí, který v roce 2012 prosadil zdanění hazardu. Do té doby to nikdy neprošlo Sněmovnou,“ řekl místopředseda TOP 09.

Hazard v Česku je velmi lukrativní byznys. Podle statistik Ministerstva financí Češi loni vsadili 123,9 miliardy korun. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály. Z prosázených sázek se hráčům na výhrách vrátilo 95,3 miliardy korun, reálně tak přišli o 28,6 miliardy korun. Jen ve videoloterijních terminálech zůstalo přes 14 miliard korun. Do veřejných rozpočtů hazardní firmy loni odvedly kolem osmi miliard korun.

Autoři studie Psychiatrického centra Praha uvedli, že česká společnost ročně na boj s následky hazardu vydá 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se podle studie dalo ušetřit účinnou regulací „tvrdého hazardu“.

,