Hrozí, že nám lidé odejdou do Německa za kasu, říká majitel nemocnic

  18:08
Nám se daří zaměstnance stabilizovat a získáváme nové, tvrdí David Soukup, hlava skupiny Nemos Group, jež provozuje a vlastní nemocnice. Ve zdravotnictví podniká přes deset let. Dnes David Soukup vede a spoluvlastní skupinu Nemos Group, jež se brzy utká o české nemocnice s většími rybami.
Spolumajitel skupiny Nemos David Soukup

Spolumajitel skupiny Nemos David Soukup | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jako ekonom začínal pracovat v nemocnici v Ostrově nad Ohří, kde pracovala také jeho maminka. V roce 2006 ji se společníky koupil. Postupně převzal také provoz nemocnice v Sokolově a polikliniky v Karlových Varech. Obtížný region loni doplnil ještě o západočeskou Sušici.

Kdy jste se rozhodl, že budete budovat nemocniční síť?
V roce 2006 se nám podařilo nemocnici v Ostrově opravit, zavedli jsme nový systém řízení, zejména se zaměřením na kvalitu poskytované péče. Začali jsme generovat i finanční zdroje, takže jako projekt by mi to stačilo. Jenže v té době vznikl známý Rathův seznam (seznam zařízení, která měla být páteří českého zdravotnictví, pozn. red.), kde byl Ostrov označen za zbytný. Pochopil jsem, jak moc jsme slabí a zranitelní. Když se pak začalo diskutovat o nemocnici v Sokolově, se kterou si kraj nevěděl příliš rady, viděl jsem v tom jasnou příležitost, jak si postavení upevnit. Získali jsme ji do dlouhodobého nájmu a objevili jsme další vazby, které se daly využít. To byl počátek myšlenky holdingové struktury. Vstoupili jsme do ambulantní sféry a také koupili polikliniku v Karlových Varech. Začali jsme jednotlivá zařízení více propojovat, v praxi to není úplně snadné, ale to je budoucnost.

David Soukup

Je absolventem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ve zdravotnictví pracuje od konce studií. Podnikat v oboru začal v roce 2006, kdy se společníky koupil Nemocnici Ostrov. Má dvě dcery a syna. Volný čas tak tráví se svými dětmi a také se sportem. V mládí závodně běhal na lyžích, dnes vyhledává orientační běhy, rád jezdí na kole, hraje tenis a hokej.

Podle informací z trhu vás chtěla koupit Penta, která své ambice ve zdravotnictví neskrývá. Vy jste však tyto spekulace odmítl. Jak situace vypadá nyní?
Hodně lidí se nás na to ptá, podobné informace slyšeli také. Třeba na radnicích, kde jsme se bavili o možnostech spolupráce, lidé kvůli tomu často znejistili. Netuším, jak to vzniklo. Bavili jsme se s Pentou asi před třemi lety, pak jsme se potkali až na výběrovém řízení na provoz nemocnice v Sušici, ale to je všechno.

Proč to o vás tedy někdo vypráví?
Spíše je to nedorozumění. Ale jsme na to zvyklí. Už dříve měla třeba nemocnice v Ostrově skončit a místo ní se tam měly prodávat televize. Dlouho byla populární informace, že skupinu prodáváme Rusům nebo že za námi vlastnicky stojí Sokolovská uhelná. Nutno však říci, že se Sokolovskou skutečně spolupracujeme, je to pro nás silný partner, který nás finančně podporuje.

Kdo dnes tedy Nemos Group vlastně vlastní?
Od roku 2006 jsme ve firmě byli s bratrem, angažoval se také profesor Pavel Kolář, se kterým jsme hodně věcí konzultovali a v začátcích nám hrozně moc pomohl. Oba později vlastnickou strukturu opustili, byť s Pavlem stále spolupracujeme. Tak jsme hledali silného partnera, se kterým bychom si rozuměli a který by se s námi podílel na investicích. Proto jsme se spojili s Miroslavem Lekešem, který už ve zdravotnictví aktivity má. To je můj společník, struktura skupiny je nyní stabilní. Já mám na starosti provoz a řízení.

Loni jste poprvé vystoupili mimo region a získali do nájmu nemocnici v Sušici. Kam dál můžete vlastními silami růst?
Nešlo jenom o Sušici. Byli jsme se podívat okolo Mělníka, v Plzni i Mariánských Lázních. Když se nějaká možnost objeví, jsme schopni připravit nabídku. Nechceme však nakupovat za každou cenu a mimo ekonomickou logiku. Máme zkušenosti a víme, na jakou výkonnost dokážeme jednotlivé provozy posunout. Myslím, že další růst je možný v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském a Jihočeském kraji. V takovém rozsahu jsme schopni provozy řídit a uhlídat kvalitu, klíčová je atmosféra na pracovišti, spokojení zaměstnanci i pacienti. Dosažitelnost mezi zařízeními musí být co nejlepší, pak si můžete pacienta v rámci sítě organizovat, specializace se mohou doplňovat. A funguje to i po ekonomické stránce. Na druhou stranu vyloženě akviziční mapu nemáme, ale chodíme po trhu a ptáme se. My umíme dělat provoz, na rozdíl od některých majitelů, kteří se k nemocnicím dostali třeba i náhodou. Zajímá nás kvalita péče, úhel pohledu pacienta i zdravotníků, nejen finanční ukazatele.

Myslíte, že u radních to má Penta či Agel těžší než vy? Že se politici finančních investorů více bojí?
Myslím, že my jsme pro ně čitelnější. Znají mě osobně, vědí, že nemocnice sám řídím, jsem denně u toho. Máme pro ně jasné vysvětlení, co a proč chceme dělat. Věříme, že i regionální nemocnice mohou mít specializovanou péči, že se dají nastavit synergie, od nákupu přes lékárny až po praní prádla.

Ale můžete jako regionální oborová skupina odolat tlakům větších a bohatších investorů?
Jsem přesvědčen, že ano. Je to otázka našeho nastavení. Chceme to dělat dlouhodobě, vytvářet pozitivní vztahy směrem ke klientům. Nám už nejde jen o čistou ekonomiku. Na druhou stranu pokud bych měl pocit, že velký investor může garantovat to samé co my, že uvažuje stejně a bude skupině prospěšný, tak bychom skupinu třeba i prodali. Osobně však pochybuji, že moje představy o kvalitě péče dokážou investiční skupiny naplnit.

Kritické hlasy, třeba z řad politiků, říkají, že úspěch soukromého provozovatele nemocnice spočívá v tom, že si účelově vybírá lukrativní obory, tedy úkony, kde jsou vyšší úhrady, vyšší marže, zato dostupnost méně výnosných oborů se tím zhorší. Co na to říkáte?
Jde o regulované prostředí. Zároveň v tomto podnikání nikdy nevíte, jak to bude s úhradami za rok, za dva. Je to nepřehledné a těžko předvídatelné. Někdy se určitě může stát, že obory jsou špatně nastavené z pohledu potřeb pacientů, vyloučit to nelze. Ale my to tak neděláme. Chápu však, že jako argument to nestačí.

Podle čeho tedy sestavujete obory a úkony v jednotlivých zařízeních?
Když nebudu mít kvalitní služby a jejich jasnou strukturu, lidé se ke mně nebudou vracet. To je hlavní předpoklad. Teď hodně řešíme nastavení v Sušici. Já však vážně netuším, kolik tam vydělám na vyndávání znamínek a kolik třeba na rehabilitaci. Naopak musím zvažovat, jakou mám spádovou oblast, co nabízí okolní zařízení, a tedy jakou škálu služeb od nás klienti očekávají. Pak jde o to, jestli ty koncepty provozně zvládáme, či ne. Přidanou hodnotu umíme najít třeba v psychiatrických službách, ale s pojišťovnami pak probíráme, jestli to dává smysl v kontextu okolí, abychom se zbytečně nepřebíjeli. Až následně řešíme úhrady. A nezapomínejte, že silným regulátorem jsou především pojišťovny, které se – logicky – brání smlouvat péči, jež už je v regionu pokryta.

Ale asi tušíte, na kterých oborech se dá vydělat více?
Nebudete mi to věřit, ale netuším. Pokud někdo tvrdí, že to ví, tak ať řekne, jestli máme lukrativních oborů víc, nebo málo. My takhle neuvažujeme, snažíme se poskytovat komplexní síť služeb. Neděláme třeba infekci, protože jedna už v kraji je. Opačně to máme s psychiatrií či rehabilitacemi, které se svého času považovaly za méně výhodné. Jak se hodnotí dnes, to netuším.

Jak se vám daří jednat s pojišťovnami? I to musí být náročný lobbing, ve kterém jsou asi úspěšnější velká veřejná zařízení, nemyslíte?
Věřím, že jsem se to již naučil. Velkým testem byl zmiňovaný seznam z roku 2006. Tehdy jsme si před nimi dokázali obhájit naše místo na mapě. Zároveň chápu, že pojišťovny musí být takovým regulátorem. Prostředí je u nás velmi nepřehledné, provozovatelů jsou tisíce, jejich tlak je obrovský. Obezřetný, až odtažitý přístup pojišťoven je asi namístě. Ale určitě by bylo dobré zpřehlednit systém úhrad, což není vůbec snadné a nikomu se do toho nechce.

Jakým způsobem se tedy financujete a jaký máte třeba roční obrat, případně zisk?
Máme řádově miliardový obrat, který tvoří zejména příjmy od pojišťoven. Úhrady jdou mírně nahoru, ale veškeré navýšení si připíše růst mezd a investice. Příjmy od pojišťoven jsou nejvýznamnější zdroj, i když i my jsme příjemci dotací, to nezastírám. Například na fungování lékařské služby první pomoci. V tomto ohledu musím uznat, že spolupráce s představiteli Karlovarského kraje je velmi korektní a zodpovědná. Rovněž nám velmi pomáhá i podpora Sokolovské uhelné.

Jak moc jste zadlužení? Půjčují banky soukromým nemocnicím?
Ano a docela rády, v tom není problém. V úvěrech máme 150 milionů, což je při naší velikosti podle mě spíše konzervativní přístup. Struktura úvěrů je různá. Jsou v tom leasingy, úvěry, kterými si předfinancováváme dotace z Evropských fondů, a také úvěry akviziční, které tvoří asi polovinu ze všech. V nových projektech jsme vždy napůl s bankou. Půl platíme z vlastních zdrojů, polovinu z úvěru. Navíc nerosteme jen akvizicemi, ale z velké části jde o nájmy, kde není potřeba velké vstupní investice.

A hospodaříte se ziskem? V roce 2014 tomu tak bylo, co loni?
Ano, provozně žijeme, většinou končíme kolem nuly. Peníze vracíme zpět do firmy, do modernizace a rozvoje, aktiva nám díky tomu rostou. Marže je asi sedm procent z obratu, asi by se dalo i víc, kdybychom přiškrtili třeba odměny, ale to dělat nechceme.

Působíte v regionu, kde musí být asi hodně cítit i odliv zdravotníků za hranice, o kterém se mluví v celém Česku. Mzdy jsou pro vás asi velké téma, že?
Ano, na začátku roku jsme je opět zvyšovali. S ohledem na umístění regionu odchody opravdu hrozí, byť to není tak hrozné, jak se někdy prezentuje. Odhadl bych, že tak u desetiny lidí hrozí odchod do Německa. Paradoxně lidé odcházející do Německa často ani nekončí ve zdravotnictví, ale raději jdou vypnout na kasu do Kauflandu, kde jsou ve dvě doma a mají vyděláno. Přesto se nám daří naše zaměstnance stabilizovat a získávat nové.

Může se hodit

Sháníte zaměstnání? Hledejte na jobDNES.cz

Kolik jste přidávali?
Loni mzdy zdravotního a ošetřovatelského personálu narostly meziročně v průměru o osm až deset procent. Letos plánujeme růst o pět až osm procent. Tyto relativně vysoké nárůsty musíme pokrýt zvýšením efektivity.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trest pro exšéfa zadlužené Evergrande. Doživotně nesmí obchodovat s akciemi

19. března 2024  10:09

Chuej Kcha Jen, šéf zadlužené čínské realitní firmy China Evergrande, má celoživotní zákaz...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila sazbu

19. března 2024  6:37,  aktualizováno  8:10

Japonská centrální banka (BOJ) v úterý podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...