Aleš Hušák

Aleš Hušák | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Hušák navrhl prodej části Sazky a žádá odpuštění některých dluhů

  • 111
Šéf Sazky Aleš Hušák předložil soudu návrh na restrukturalizaci. Měla by spočívat hlavně v osekání dluhů, prominutí jejich části a odkladu splátek. Hušák počítá s tím, že by se Sazka musela zbavit části svého majetku nebo rovnou prodat část podniku.

Klíčové bude, zda se Hušákovi podaří věřitele přesvědčit, aby Sazce odpustili část dluhu nebo počkali se splátkami. Hušák počítá s tím, že s povolením restrukturalizace rázem narostou tržby z loterijní i neloterijní činnosti, o které firma přišla po vyhlášení insolvence.

"Z tohoto důvodu je dlužník též přesvědčen, že uspokojení pohledávek jednotlivých skupin věřitelů v průběhu reorganizace bude vyšší ve srovnání s uspokojením, které by přineslo řešení úpadku ve formě konkurzu," uvádí firma v návrhu reorganizace.

Investiční skupina Penta, jeden z možných investorů, ke kterému se kloní Hušák, minulý týden uvedla, že by podle ní měli věřitelé odepsat zhruba 60 procent z nominální hodnoty dluhů Sazky. Hušák už dříve řekl, že na reorganizačním plánu s Pentou nespolupracuje, že ho připravuje sám.

Druhý zájemce o Sazku, skupina KKCG, nepovažuje návrh Sazky za návrh předložený s poctivým záměrem reorganizaci skutečně provést. "Ačkoliv Sazka na rozdíl od věřitelů disponuje velmi přesnými údaji o své ekonomické situaci, je její návrh zcela nekonkrétní a z osmi stran textu se způsobu navrhované reorganizace věnuje pouze osm řádků. KKCG proto společně s některými dalšími věřiteli podává svůj vlastní návrh, jehož cílem je zachování společnosti a ozdravění její ekonomiky," uvedl výkonný ředitel skupiny KKCG Jiří Radoch.

Další návrh na reorganizaci podle insolvenčního rejstříku předložila ostravská společnost BQ Investment. Ta má u Sazky pohledávku za více než 883 tisíc korun a navrhuje v rámci reorganizace rozdělení Sazky. Do jednoho podniku by podle návrhu měla být vložena všechna aktiva spojená s provozem hlavní činnosti Sazky a tento podnik by byl oddlužen. Ve druhém podniku by zůstaly všechny závazky a vše, co nesouvisí s hlavní činností Sazky, tedy nemovitosti, pohledávky a jiné investice.

Návrh BQ Investment dále předpokládá vydání dvou emisí akcií. Věřitelům by náleželo z první emise 80 procent akcií a 20 procent nynějším akcionářům. Druhá emise by byla částečně nabídnuta finančním investorům a z výtěžku by se obnovil provoz Sazky. Další část druhé emise by náležela tomu, kdo bude pověřen řízením reorganizace.

,