Hušák: Ze Sazky dokážu odejít, bude-li třeba. Studoval bych právo

  • 97
Šéf největší tuzemské loterijní firmy Aleš Hušák má napilno i poté, co po vyhlášení konkurzu přišel o možnost ji řídit. Většinu sil teď věnuje tomu, aby sepsal odvolání a Sazku z konkurzu "vysekal". Podle něj je možné sázkařskou firmu stále postavit na nohy. "Když bude třeba, tak i odejdu," řekl v rozhovoru iDNES.cz Hušák.

Bojovat proti konkurzu se nyní stalo hlavní Hušákovou pracovní náplní. Konkurz prosadili na schůzi věřitelů dva největší věřitelé - skupiny podnikatele Karla Komárka KKCG a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera PPF.

"První věc je pochopitelně porazit Komárka s Kellnerem za každou cenu. Protože v této zemi si nikdo nebude kupovat právo tak, jako si ho kupují oni, a je zapotřebí říci, že jejich metoda, kdy získávají zadarmo české podniky, prostě musí přestat fungovat," řekl Hušák s tím, že on jako předseda představenstva Sazky připravuje odvolání proti konkurzu, jež má dokázat, že insolvenční proces nebyl standardní.

Chat se čtenáři: Za pád Sazky cítím spoluvinu, říká šéf Sazky

Hušák stále doufá v to, že se loterijní firmu, kterou řídil 15 let, podaří oživit. "Sazku je třeba zachránit tak, aby fungovala. Je ji možné zachránit. Samozřejmě pokud bude třeba a Sazka bude moci být zachráněna, tak já vím, co mám udělat," uvedl Hušák a připustil odchod z firmy, kterému se dosud urputně bránil.

Pokud by ze společnosti opravdu odešel, rád by se vrátil do studentských let. "Kdybych už odcházel, tak bych si vzal docela slušný volno a spíš bych šel studovat. Chtěl bych studovat právo, mezinárodní, někde v cizině," uvedl Hušák.

Některé věci jsem měl dělat jinak

Když se dívá zpět, tak by některé věci dělal jinak. "Zaprvé bych nikdy nevěřil politikům. Největší chybou, kterou jsme udělali, bylo, že jsme věřili slibům podané ruky," uvedl v narážce na to, že kdyby politici údajně při stavbě O2 areny a po ní slíbili, co řekli, Sazka by splácet peníze za výstavbu víceúčelové haly dokázala.

Podle svých slov podcenil Hušák také komunikaci s bankami, kterou dlouho nechával na jiných zaměstnancích Sazky (více zde). Připouští i to, že v diskusích zahájených po vyhlášení insolvenčního řízení mohl jednat v některých případech jinak. S Radovanem Vítkem, který Sazku v lednu do insolvenčního řízení dotlačil, to ale prý nešlo.

"To vychází z jeho podstaty. On se rozhodl na tom obchodu vydělat a on jediný na tom také vydělal, z Kellnera udělal v podstatě kavku, co se týče dalších jednání. Vždy děláte chyby, ať si je připouštíte či ne, to záleží na okolnostech. Vždy se dá udělat chyba. To víte, že bych některé věci dělal jinak, ale to v té chvíli třeba ani nešlo," uvedl Hušák. Konkretizovat je ale nechtěl.

To, že si Hušák žádnou chybu až do konce nepřipouštěl, možná vychází z jeho podnikatelské filozofie, kterou v roce 2004 nechal umístit do tehdejší Sazka areny. Na desce se v deseti bodech píše například to, že člověk nesmí ani na vteřinu zapochybovat o svém konání, a to ani v nejhorších okamžicích, které mu osud pošle do cesty, nebo že na kompromisy je čas až po dokončení díla.