Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hutní kolos Mittal plánuje změny, odboráři se bojí o budoucnost firmy

  • 32
Odboráři ostravské hutní společnosti ArcelorMittal se bouří proti možnému uzavření jedné z vysokých pecí, případně na stěhování části výroby do sousedního Polska. I takové plány totiž podle nich mají majitelé firmy. ArcelorMittal již během dvou měsíců uzavřel nebo přerušil výrobu v podnicích v Lucembursku, Španělsku a Německu.

"Blíží se krize a my nechceme být těmi, kdo na to doplatí," říkají odboráři. Kvůli obavám o další vývoj firmy dokonce zřídili krizový štáb. Bojí se, že se boj proti možné krizi změní v propouštění. Ve hře je podle zástupců odborů konec jedné z vysokých pecí nebo přesun výroby z některých závodů do Polska.

Ohroženy jsou také investice do rozvoje firmy. "Zastavení výroby železa v jedné z vysokých pecí by znamenalo odstavení dvou tandemových pecí na Ocelárně, odstavení dvou kontilití a tří válcovacích tratí, včetně omezení výroby na koksovně, to jsou minimálně desítky pracovních míst," přiblížil obavy odborářů jeden z členů krizového štábu Leopold Laskovský.

Co se děje v Mittalu?

Spouštěčem obav zaměstnanců byly dvě události. Firma byla přeřazena z celoevropské divize LCE (Dlouhé výrobky Evropa) pod divizi FCE (Ploché výrobky Evropa) a zároveň byl stanoven její nový generální ředitel.

Odboráři se bojí hlavně toho, že v divizi plochých výrobků bude kladen důraz hlavně na polské hutě v Katovicích a na ostravský podnik investice nezbudou. To by v dlouhodobém důsledku znamenalo, že by firma nestačila pružně reagovat na poptávku trhu, postupně by vyklidila své pozice a hrozilo by její uzavření.

O tom, že je snižování počtu zaměstnanců ve hře, svědčí i kroky mateřské firmy v jiných zemích Evropy. Během posledních dvou měsíců společnost ArcelorMittal uzavřela nebo přerušila výrobu ve svých firmách v Lucembursku, ve Španělsku i v Německu.

"Vedení s námi nekomunikuje"

"Nejhorší je, že s námi vedení vůbec nekomunikuje, zprávy o připravovaných změnách padly jako blesk z čistého nebe," komentoval jeden z důvodů, proč se zaměstnancům současný stav nelíbí, Jaroslav Holík.

"Nenapíšou nic ani na internetové stránky. Je pěkné, že tam je zpráva o tom, že jsme přispěli na obnovu nějakého parku, ale to je vše. A to, že jsou problémy, je vidět - máme odstávky, nejsou zakázky, a kdyby se odstavila jedna vysoká pec, tak nemáme ani materiál," dodal.

Na setkání se zaměstnanci, které krizový štáb uspořádal tento týden, nemohli být odboráři nijak konkrétní.

"Stále nevíme, co se bude dít, konečně ale máme od vedení podniku alespoň nějaké informace o budoucnosti," řekl na setkání vedoucí odborářů Válcovny Vítězslav Prak.

"Jsme trochu klidnější, než jsme byli před tím setkáním, vedení podniku nám řeklo, že spolu s přesunem do divize Plochých výrobků se přesunul i balík peněz na investice, bez kterých bychom začali rychle zaostávat za světem. Problém ale je v tom, že se domluvené investice budou ještě jednou přehodnocovat," dodal Prak.

Zatím není nic rozhodnuto, říká opatrně personální ředitel

Pozastavení nebo oddálení investic by mohlo být další ranou do vazu ostravského Mittalu. Firma chce investovat například do modernizace Ocelárny, která by měla i velký ekologický přínos.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Personální ředitel ostravského Mittalu Jan Rafaj je při hodnocení budoucnosti firmy opatrný. "Zatím není nic rozhodnuto, takže nemohu chystané změny nijak komentovat," říká. "Co ale mohu říct je, že se balík na investice do konce letošního roku nijak nezmění," dodal.

Balík na investice do konce letošního roku ale není to hlavní, z čeho mají odboráři strach, důležitější pro ně je, kolik peněz chce firma investovat do rozvoje v budoucích letech. "Bez toho, aby se modernizovala ocelárna a další provozy, bychom brzy skončili, nebyli bychom konkurenceschopní," vysvětlil Prak.

Odbory: Půjdeme klidně i na náměstí

"Jestli nám bude hrozit nějaké riziko propouštění, jestli s námi budou chtít hrát betla, tak půjdeme klidně i na náměstí. Příští rok budou krajské volby, takže nás i politici uslyší," naznačil možné plány krizového štábu jeho člen Leopold Laskovský.

"Je naší povinností sledovat, co se děje na trhu," vysvětluje Jan Rafaj. "V prvním pololetí vypadal trh dobře, ve druhém ale hodně znervózněl, my musíme být připraveni na možné problémy, zatím vše analyzujeme, jasno bude zhruba do měsíce," dodal.