Hypotéky zažívají zlaté období

  • 5
Zlaté časy zažívají finanční domy, o jejichž hypoteční úvěry mají v letošním prvním pololetí lidé nebývalý zájem. Devět bank, které tyto úvěry nabízejí, poskytlo během šesti měsíců 5810 hypoték v hodnotě přes devět miliard korun. Ve srovnání s polovinou loňského roku to představuje více než padesátiprocentní vzestup.

Z celkového počtu úvěrů představovaly v pololetí státem dotované hypotéky 5400 půjček, což je téměř shodné s výsledkem za celý loňský rok. Za boomem hypotečních úvěrů stojí snaha lidí využít finančně příznivé období.

"Zájem je tažen zejména tím, že sazby šly nejprve dolů, a pak pod vlivem dotovaných hypoték České spořitelny ještě níže," uvedl předseda Komise pro hypoteční obchody Bankovní asociace František Pavelka.

Více informací
o hypotékách
najdete ZDE

Spořitelna odstartovala letos v květnu nabídku zlevněných hypoték, jejichž úroková míra se s využitím státní podpory pohybuje kolem pěti procent. "Jen za červen jsme poskytli hypotéky za 450 milionů korun," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. Všechny největší konkurenční banky však během několika dní přišly s nabídkami, které se s podmínkami nastavenými spořitelnou téměř srovnaly.

"Efektivní úroková sazba u nově poskytovaných úvěrů, při započítání státní dvouprocentní podpory a daňových úlev, je dnes v průměru kolem čtyř a půl až pěti procent," konstatoval Pavelka. Zájem o hypoteční úvěry může podle Pavelky zvyšovat i skutečnost, že zatím není jasné, jak to bude se státní podporou v příštím roce.

Pokud totiž průměrná úroková sazba ze státem dotovaných hypoték klesne pod sedm procent, snižuje se podpora na jedno procento. Pokud prolomí šestiprocentní hranici, státní pomoc se zcela ruší.

Současné období levných hypoték může narušit i inflační boj České národní banky. Ta již nedávno zvýšila své klíčové sazby o 0,25 procenta a podle ekonomů na sebe další růst sazeb nenechá dlouho čekat. Zvyšování sazeb centrální bankou pak povede i k růstu tržních úrokových sazeb u hypoték.

Přestože jsou sazby u hypoték na historicky nejnižší úrovni, jsou stále pro většinu rodin nedostupné. "Pokud vezmeme například hypotéku 1,2 milionu korun, tak při započtení státní podpory a daňových úlev je měsíční splátka kolem sedmi tisíc korun. V takovém případě se požaduje příjem rodiny přes dvacet tisíc čistého měsíčně," řekl Pavelka.

Obecně banky požadují, aby měsíční splátka nepřekračovala třetinu čistého příjmu rodiny. "Pokud je splátka vyšší, například polovina příjmu, dostane se dlužník obvykle do dvou až tří let do platební neschopnosti," dodal Pavelka.