I levné fritézy umějí skvělé hranolky

Kdo si chce v Česku koupit fritovací hrnec, nemůže se splést. Většina fritéz na tuzemském trhu i v nižší cenové relaci smaží dobře, rozdíl mezi nimi je především ve vybavení. Potvrdily to výsledky testu MF DNES, který hodnotil spotřebiče s cenou kolem 2000 korun a obsahu oleje přibližně dva litry. Chuť a vzhled hranolků byly hlavním kritériem zkoušek. Třeba fritovací hrnec značky Clatronic stojí jen třináct stovek, zato všechny potraviny sma ží při jediné teplotě 195°C a je vybaven skromně, jak jen to je možné, aby se nestal pro uživatele nebezpečným. V kvalitě připravených pomfritů si však nezadal s dvojnásobně drahou fritézou Ufesa a podle odborníků brambůrky z Clatroniku chutnaly lépe.

Jak mají správně hranolky vypadat, je věc názoru. Asi jako když si jeden objedná krvavý biftek, těžko může mít za zlé kamarádovi, že on raději důkladně propečený.

"Především nesmí být uvnitř blátivé a musí jemně křupat na povrchu i uvnitř," tvrdí šéfkuchař pražského hotelu Ambassador - Zlatá husa Jakub Černý a dodává: "Barvu by měly mít světle zlatou." Jeho definici se výrazně vymykaly jen pomfrity, které připravil z Polska dovezený výrobek Eldom, po němž by neinformovaný zákazník zce la jistě sáhl, protože ve vybavení předčil i vítěze testu Ufesu. "Na hranolkách z polské fritézy bych si nepochutnala, protože smažila za teploty jen o málo převyšující sto šedesát stupňů," uvádí Blanka Firstová, která zkoušky v laboratořích jabloneckého Strojírenského zkušebního ústavu prováděla. "Hranolky z Eldomu byly jen uvařené." Přitom výrobce v návodu i na plášti přístroje sliboval teplotu 190 °C.

Nastavená fritovací teplota má zásadní význam pro kvalitu potravin i pro dobu, po kterou bude možné ve fritéze olej používat. "Sto osmdesát stupňů je její optimální hodnota," říká Jan Pokorný z Vysoké školy chemickotechnologické v Praze. Kdo podle belgického spotřebitelského časopisu Test-Achats smaží při teplotě vyšší o deset stupňů, měl by olej vyměňovat již za pět až šest ponoření, jen třikrát by měl fritovat spotřebič nastavený na dvě stě stupňů. "I když jsou podmínky fritování optimální, nedoporučoval bych opakovat smažení víc než desetkrát," doplňuje Jan Pokorný. Konstrukce a vybavení fritéz bývají velmi rozdílné. Materiály, ze kterých jsou vyrobeny jejich vnitřní nádoby, pro člověka žádné nebezpečí neznamenají. Potvrzuje to Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu v Praze: "Hodí se hliníkové plechy, ocel, která odolává korozi, nebo kovové materiály s povrchovou úpravou smaltováním nebo z teflonu. Všechny ale musí být upraveny tak, aby splňovaly hygienické požadavky." Podle informace z České obchodní inspekce výrobci i dovozci spotřebičů pro přípravu smažených pokrmů tato kritéria ctí.

Důležitá je velikost fritovacího koše, protože pro početnější rodinu znamená malý koš větší počet ponoření do rozpáleného oleje, a proto se musí olej dříve vyměnit, což stojí více peněz. Běžně tato informace na obalu chybí a zákazník ji v lepším případě musí vydolovat až z návodu. U fritéz Ufesa, Tefal, Moulinex 08, Eta, Solac a Eldom chyběla i tam.



Vítěz testu

Nejlepší hodnocení v testu získala fritéza Ufesa FR-1511, i když některé přístroje ji ve smažení hranolků předběhly. Má však nejlepší vybavení, například nádobu i topnou spirálu lze vyjmout, ale také nejvyšší cenu - 2690 Kč.

Olej je třeba vyměnit když...

* se pálí
* zapáchá
* má hořkou chuť
* má tmavě hnědou až černou barvu
* nahnědle pění
* na fritovací nádobě zůstává film podobný laku