Ideální obal na potraviny neexistuje

  • 3
Někdo klidně položí do lednice rozmrzající kuře hned vedle zbytku paštiky, jiný zase pečlivě ukládá jídlo do plastových krabiček, speciálních fólií a sáčků. Které obaly jsou vhodné pro jednotlivé druhy potravin?

Všechny potraviny potřebují (až na výjimky, o kterých bude řeč) obal, který by je chránil před zkažením. Dobrý stav potravin totiž nezávisí jen na složení, hygieně při zacházení s nimi a na teplotě uložení, důležitou roli hraje i obal. Chrání potraviny z mnoha důvodů. "Ke změnám potravin může dojít mechanickým poškozením, působením teploty, vlhkosti, světla, vzdušného kyslíku a působením mikroorganismů, tedy bakterií, plísní a kvasinek," říká Vladimír Ostrý z Centra hygieny potravinových řetězců v Brně. Výrobce potravin musí používat pro své obaly jen takové materiály, které neobsahují žádné škodlivé látky, nepoškodí vzhled nebo chuť potravin. Proto je nejlepším řešením uchovat potraviny v originálním obalu až do spotřebování.

Jaký obal si vybrat?

Ale co dělat, když je obal poškozený? Nebo když spotřebujeme jen část výrobku a zbytek si necháváme na později? Co když uvaříme víc, než stačíme sníst? Pak přijdou na řadu obaly, které nabízejí prodejny domácích potřeb. Existuje jich celá řada - od papírového nebo mikrotenového sáčku přes role pergamenového papíru, hliníkové či polyetylenové fólie až po nejrůznější plastové a skleněné nádoby třeba i s odsáváním vzduchu. Ani jeden z nich se nehodí ke všemu. Univerzální obal, který by vyhovoval na všechny potraviny, zatím nikdo nevymyslel. Každý materiál má své výhody i nevýhody.

Mikroten se nehodí na chleba

V českých domácnostech se potraviny nejčastěji balí do mikrotenového sáčku. Vyplývá to z výzkumu Centra hygieny potravinových řetězců v Brně. "Je to vynikající hygienický obal pro přepravu, ale pro uchovávání některých potravin se nehodí," říká Vladimír Ostrý, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá. "Třeba s chlebem v mikrotenovém sáčku mohou být určité problémy." Přesto právě do nich začaly obchody balit půlky chleba poté, co jim předpisy zakázaly nabízet je nebalené. "Doma by se měl vyndat a uložit do chlebovníku třeba přebalený vyžehlenou látkovou utěrkou," zní rada odborníka na plísně. Jednou rozkrojený chléb by se měl podle něj do dvou dní spotřebovat. Jiné je to s chleby trvanlivými, u nichž je doba na spotřebování prodloužena konzervačními prostředky. Jenže právě v balíčcích s krajíčky trvanlivého chleba se občas objeví kapky sražené vlhkosti. Znamená to, že mikroklima v obalu bylo narušeno. "Chléb nemusí být zkažený, ale je to signál, že byl špatně skladován nebo že mikrobiální překážka nebyla účinná," vysvětluje Ostrý.

Chránit před vlhkem

I jiné potraviny jsou choulostivé na vlhko. Zná to každý majitel chalupy či chaty. "Nedoporučujeme na konci sezony nechávat na chalupě koření, mouku nebo rýži až do jara příštího roku, kdy se tam začne znovu jezdit," radí Vladimír Ostrý. V hodně vlhkém prostředí nepomohou sypkým potravinám ani dokonale těsnící nádoby. V domácnosti jsou však nezbytným pomocníkem.

Nejlépe bez obalu

Jaký obal vyhovuje potravinám.
 Více ZDE.

Ne všechny potraviny však potřebují obal. Ba naopak, například suchým trvanlivým salámům je lépe bez jakéhokoliv obalu. "Jsou vysušené, a když je dáte do chladničky, tak zvlhnou," říká Ostrý. Pokud tedy koupíte tyč salámu zabaleného v ochranném obalu, měli byste ho vybalit a zavěsit do spíže. Chceteli uložit salám do ledničky, v žádném případě ne v obalu. "Odstranit by se měly dokonce i pásky, které bývají třeba na čabajkách nebo vysočinách. Kdyby tam byly plísně, začal by salám plesnivět." Vhodný obal může potravinám skutečně prodloužit život, ale nedokáže nemožné. Potraviny mají svou omezenou životnost, a tu je třeba respektovat. Zejména chlazených potravin by měl člověk kupovat jen tolik, kolik spotřebuje. "Potraviny, které si nekoupíte zbytečně do zásoby, nemusíte uchovávat a nezkazí se vám," vzkazuje spotřebitelům Vladimír Ostrý.


Výhody a nevýhody nejčastěji používaných obalů

Jak uchovávat jídlo v domácnosti? Chcete vědět, jak na to? Čtěte ZDE.

Fólie na potraviny


+ dokonale přilne, na obsah je dobře vidět, lze použít do mikrovlnky
- je křehká, propouští světlo, neprospívá příliš životnímu prostředí

Pergamenový papír

+ je levný, neškodí životnímu prostředí
- nepřilne k výrobku, propouští vzduch a vlhkost, když je vlhký, trhá se

Plastová nádoba

+ hodí se i do mrazáku a mikrovlnné trouby, u některých je vidět obsah
- velké rozdíly v kvalitě, víčka někdy dobře netěsní, některé se kontaktem s potravinami zbarvují

Hliníková fólie

+ chrání před vlhkem a světlem, odolává vysokým teplotám, nepropouští pachy
- nehodí se pro kyselé potraviny, nelze použít do mikrovlnky, škodí životnímu prostředí