Indické jezero Berijam uprostřed lesů ve státě Tamilnádu na jihu země

Indické jezero Berijam uprostřed lesů ve státě Tamilnádu na jihu země | foto: Profimedia.cz

Třetinu Indie pokryje les, masivní výsadba přijde na šest miliard dolarů

  • 20
Indie se pustila do ambiciózního zalesňovacího programu, do kterého vláda premiéra Nárendry Módího plánuje vynaložit víc než šest miliard dolarů, v přepočtu přes 140 miliard korun. S pomocí zalesňovacího fondu, který schválili zákonodárci, mají lesy pokrývat 33 procent plochy země.

V současnosti lesy zabírají zhruba 21 procent plochy rozsáhlého indického subkontinentu. „Jsem si jistý, že tento fond zalesňování výrazně pomůže,“ řekl v úterý novinářům indický ministr životního prostředí Prakash Javadekar. „Plocha lesů se dramaticky navýší až na 33 procent. Především to ale bude znamenat 2,5 milionů tun uhlíku,“ dodal.

Zalesňovací program čerpá finance z poplatků, které do indické státní kasy přitékají od roku 2006 od nejrůznějších soukromých společností za to, že si na zalesněné půdě zřídí své vlastní projekty, píše ekonomicky orientovaný zpravodajský server Quartz.com.

Experti na životní prostředí mají pochybnosti

Odborníci ale krotí nadšení. „K projektu zalesňování mám výhrady,“ říká Sreedhar Ramamurthi, vědec se zaměřením na životní prostředí z neziskové organizace Environs Trust. „Měl by existovat mechanismus, který by monitoroval, zda jsou finanční prostředky na zalesňování využívány správně. Mnohokrát se totiž stalo, že sami úředníci nechali porost vypálit a pak si stěžovali, že jejich práce přišla vniveč,“ dodává.

„Realizace plánu nebude mít na lesní půdu žádný dopad,“ myslí si programový manažer v oboru lesnictví Střediska pro vědu a životní prostředí Ajay Kumar Saxena. „V Indii už bylo poškozeno příliš mnoho lesních pozemků a škody, ke kterým došlo, se už nedají zachránit,“ konstatuje.

Odborníci také pochybují o tom, jak přesně chce vláda zalesňovat na pozemcích využívaných ke střídavému hospodaření. „Není jasné, jak přesně chce vláda lesy rozšiřovat,“ konstatuje také Ramamurthi. „Znamená to tedy, že se kvůli zalesňování vysídlí obyvatelé, kteří tam dnes žijí? Pokud ano, pak mi není jasné, proč se lesy záměrně před lety měnily na zemědělskou půdu,“ dodává.

Záměrem premiéra Módího je navíc dostat značnou část obyvatel indického venkova do už tak přeplněných měst. Nová „city“ - třeba jako v Číně - v zemi přitom nevznikají.

V Indii žije 1,25 miliardy lidí, což je 17,5 procent celkové populace planety a zároveň jsou Indové třetím největším producentem emisí skleníkových plynů na světě. Právě navyšování lesního porostu má hrát podle nejnovějšího klimatického plánu hlavní roli ve zmírnění dopadů skleníkových plynů na životní prostředí, píše server Inquisitr.