Na začátku roku stál kilogram cibule v Indii dvakrát více než v Česku.

Na začátku roku stál kilogram cibule v Indii dvakrát více než v Česku. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Indie neúspěšně krotí inflaci, ceny rostou o 10 procent

  • 7
Indická centrální banka už po třinácté za rok a půl zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 8,5 %. Cíl je stále stejný - zpomalit kvapící ekonomiku a tím srazit překotné zdražování. Ceny v Indii napřesrok porostou o 9,7 procenta.

Potravinová inflace je na tom přece jen o něco lépe než na začátku roku. Z 16 procent klesla na současných 10,6 procenta. V lednu stál kilogram cibule v Indii okolo 36 korun a tato zelenina byla dvakrát dražší než v Česku, drahé byly ale i ostatní potraviny. (více čtěte zde)

Nezdražuje ale jen jídlo. Například ceny plynu na vaření se od roku 2008 zvýšily o pětinu. Server Economy Watch podotkl, že pro stovky milionů Indů, kteří žijí na prahu chudoby, vysoká inflace působí jako daň pro chudé.

Dlouhodobě si dává vláda za cíl držet inflaci mezi čtyřmi a pěti procenty. To se jí však kvůli rychle rostoucí ekonomice zatím moc nedaří, přestože centrální banka (Reserve Bank of India) vytrvale už rok a půl zvyšuje úrokové sazby. Za tuto dobu zvedla sazby třináctkrát na současnou úroveň 8,5 procenta.

Indická ekonomika roste díky tomu, že do země s miliardou obyvatel expanduje řada světových firem, zejména pak automobilky. Loni rostlo HDP Indie o 8,5 procenta, po Číně byla druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě.

Důvodů růstu inflace je zřejmě několik. Vedle špatné sklizně se poukazuje i na to, že v Indii rostou požadavky na mzdy, jiní zase viní centrální banku.