Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: KrajemUhlí.cz

Indie prodávala uhelné licence příliš levně, přišla o 4,4 bilionu korun

  • 12
Indie mezi roky 1993 a 2010 přišla v přepočtu o 4,4 bilionu korun tím, že příliš levně udělovala licence na těžbu uhlí. V pondělí tamní nejvyšší soud rozhodl, že vlády udělovaly těžební práva netransparentně a bez veřejné soutěže.

Podle soudu byly všechny licence na těžbu uhlí vydané mezi roky 1993 a 2010, tedy před zavedením aukcí, nezákonné. Nyní soud prozkoumá, zda by 218 platných licencí mělo být zrušeno. I po rozsudku se v dotčených uhelných pánvích zatím dál těží.

Indičtí federální kontroloři uvedli, že stát přišel o 210 miliard dolarů (přibližně 4,4 biliony korun), protože vlády prodávaly těžební licence příliš levně.

Opoziční politici obvinili vládu, že „vyrabovala zemi“ tím, že prodávala práva na uhelné revíry společnostem bez veřejné soutěže. Nicméně nejvyšší soud uvedl, že se na tomto pro stát nevýhodném obchodě v minulosti podílela většina indických politických stran.  

Indie je jedním z největších producentů uhlí na světě a více než polovina její elektřiny pochází z tepelných elektráren. Velké uhelné revíry vláda rozděluje do menších bloků, které pak pronajímá těžebním společnostem.

Korespondenti BBC uvádějí, že těžební průmysl se stal v Indii oblíbeným cílem korupce poté, co země povolila těžbu soukromým společnostem bez silné a nezávislé regulace.