Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stanislav Honzík, MAFRA

Česko je na hraně deflace, ceny v lednu stouply nejméně za 11 let

  • 657
Česko se přibližuje k poklesu cenové hladiny. Meziroční inflace v lednu dosáhla jen 0,2 procenta, zatímco v prosinci činila 1,4 procenta. To je nejnižší růst od října 2009. Meziměsíčně ceny stouply o desetinu procenta, což je pro lednový přírůstek nejméně od roku 1993, uvedl Český statistický úřad.

Rychlému zpomalení tempa růstu cen proti prosinci pomohlo hlavně výjimečné snížení cen za elektřinu (pokles o téměř 10 procent) a plyn. V oblasti lékařské péče pomohlo i zrušení poplatku v nemocnicích a klesly také ceny bot a obleků.

Co je to deflace

Deflace je stav, kdy dochází k meziročnímu poklesu cenové hladiny v ekonomice. Obvykle se měří indexem spotřebitelských cen. Deflace je opakem inflace.

Ačkoliv spotřebitelům se může na první pohled zdát, že pokles cen je pro ně příznivý, z dlouhodobějšího pohledu to pravda není. Pokles cen totiž postihuje podnikatele a prodejce, kteří dostávají za své výrobky a služby méně a jsou tak v nevýhodné pozici.

Pokud tento stav trvá dlouho, může se rozvinout v deflační spirálu. Průběh je pak následující – klesají ceny, což vede ke snížení tržeb firem a podnikatelů, kteří tak musí snižovat náklady. To dělají tak, že začnou propouštět či sníží mzdy svým pracovníkům. Oba tyto faktory pak sníží poptávku domácnosti po zboží a službách, což tlačí trh k opakovanému snižování cen ve stále rychlejším tempu.

Naopak za potraviny, alkohol a tabák si lidé připlatili více. Podle Michala Kozuba, analytika Home Creditu se  prakticky jen díky rostoucím cenám potravin ekonomika nedostala do deflace.

"Zveřejněná data potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace," uvedl k číslům hlavní ekonom ČNB Tomáš Holub.

Podle něj inflace letos v průměru dosáhne hodnoty 1,2 %, což bude znamenat druhý nejnižší růst cen za posledních deset let.

Podle Michala Valentíka, hlavní investičního stratéga ČP Invest, však k poklesu cenové hladiny dojít v dalších měsících může. "Česko směřuje k deflaci, které se všichni chtějí za každou cenu vyhnout. Osobně v krátkodobé deflaci nevidím problém. Jsou země, které jí mají několik let, a nemám pocit, že by tam lidé neměli co jíst. Deflace zásadně vadí jedině národním vládám, kterým zvyšuje hodnotu státního dluhu," komentoval čerstvá čísla statistiků Valentík.

Podobně vidí situaci i Marek Šperlich, ředitel pro strategii BBI. "Očekávám, že letos dospějeme k deflaci. ČR tak bude ve zvláštní situaci. Náš kurz koruny by vzhledem k deflaci měl sílit, ale to se nemůže dít, protože tomu zabraňuje ČNB svými intervencemi. Očekávám paradoxní moment, kdy čeští občané díky ČNB chudnou oproti zbytku Evropy, i když by tomu mělo být naopak," uvedl.

Intervence udržující slabou korunu se patrně protáhnou

Analytici reagují na údaje ČSÚ těmito slovy proto, že aktuální inflace klesá pod cíl ČNB, která předpokládala, že růst cenové hladiny dosáhne 0,4 procenta. Podle Vojtěcha Bendy, hlavního ekonoma BH Securities, se však centrální bance právě jejími zásahy oslabujícími korunu podařilo pravděpodobně zabránit zpomalení spotřebitelské inflace do záporných hodnot.

I když je současný růst cen blízký nule, nebude podle analytika ČSOB Petra Dufka zatím nutné, aby ČNB znovu zasahovala ve prospěch oslabení koruny. Inflace začne podle něj nabírat rychlejší tempo od poloviny letošního roku.

Někteří ekonomové však soudí, že centrální banka bude muset svůj nedávný odhad o tom, že bude kurz koruny držet uměle poblíž 27 korun za euro přinejmenším do začátku roku 2015 trochu prodloužit. "Nejistota ohledně udržitelnosti ekonomického oživení, a riziko prudkého posílení devizového kurzu v případě unáhleného ukončení intervenčního režimu povede ČNB k udržování kurzu koruny na slabších úrovním minimálně do poloviny příštího roku," myslí si Benda.