Nakupování - ilustrační foto.

Nakupování - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Inflace v eurozóně prudce zpomalila na 0,6 procenta

  • 2
Ceny zboží a služeb v zemích eurozóny rostly v březnu výrazně pomalejším tempem. Inflace klesla z 1,2 procenta na 0,6 procenta. Prudký pokles může přimět Evropskou centrální banku k dalšímu snižování úrokových sazeb. Míra inflace je totiž značně pod úrovní, kterou si letos bankéři stanovili jako cíl.

"Pokles inflace reflektuje prohlubování recese v eurozóně a předchozí pokles cen komodit. Pokud se bude ekonomická situace dále zhoršovat, může inflace klesnout ještě níže," řekl iDNES.cz analytik Patria Finance David Marek.

ECB si stanovila pro letošek dvouprocentní inflační cíl. Novináře o tom informoval Eurostat. V únoru se přitom inflace o jednu desetinu zvýšila.

  Vývoj inflace v zemích eurozóny
 říjen  3,2
 listopad  2,1
 prosinec  1,6
 leden  1,1
 únor  1,2
 březen  0,6

Inflace je na nejnižší úrovni od roku 1999, kdy bylo spuštěno euro. "Prakticky již nic nemůže ve čtvrtek Evropskou centrální banku odradit od snížení úrokových sazeb o dalších 50 bazických bodů," řekl agentuře Reuters Ben May ze společnosti Capital Economics.

Prudký propad inflace v březnu nejspíš znovu oživí "strašidlo" deflace, které obchází Evropou již od začátku letošního roku. Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských cen. Spotřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které už nyní trpí celou řadou problémů.

"Řada zemí měnové unie se může krátkodobě ocitnout v deflaci. Krátkodobý flirt s deflací není nijak nebezpečný. Problém by nastal, kdyby deflace trvala déle a začala ovlivňovat očekávání lidí a jejch ekonomické rozhodování. Potom se deflace stává zákeřnější nemocí než inflace," dodal David Marek.

V současnosti jsou úrokové sazby v eurozóně na úrovni 1,5 procenta.