Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Inflace se v únoru držela mírně nad nulou. Růst brzdily pohonné hmoty

  • 5
Ceny zboží a služeb v únoru rostly oproti loňsku o 0,1 procenta, tedy stejně pomalu jako v předchozích dvou měsících. Důvodem byla zejména levná ropa. Pohonné hmoty oproti loňsku zlevnily o 17 procent. Nejvíce zdražovalo bydlení včetně energií.

Inflace se oproti lednu zvýšila o 0,2 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Ačkoliv některé zboží nebo služby poměrně dost zdražovaly (dovolené meziměsíčně o 3,7 procenta, zelenina o pět procent, tabák meziročně o 6 procent) zlevňování pohonných hmot v únoru bránilo většímu růstu inflace. Ta je nyní stále hluboko pod vlivem ČNB.

Minulý týden Česká národní banka předpověděla, že letos bude historicky poprvé Česko celoročně v deflaci. Cenová hladina by měla klesnout o 0,1 procenta, odhadla banka. (více čtěte zde)

Kvůli hrozbě poklesu cenové hladiny ČNB zahájila koncem roku 2013 měnové intervence, které vedly k oslabení české měny. Režim by měl skončit nejdříve v polovině roku 2016.

„Pokles cen u čerpacích stanic byl v únoru převážen růstem cen tabákových výrobků z důvodu úprav spotřební daně. S ohledem na rostoucí ceny ropy je pravděpodobné, že v příštích měsících uvidíme pomalu rostoucí míru inflace. Ale cesta k inflačnímu cíli 2,0 % zůstává zřejmě dlouhá a stále nejistá,“ komentoval výsledky analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka byl však únor posledním měsícem, kdy inflaci brzdily pohonné hmoty. Nicméně i když bude ropa zdražovat, stále bude ještě benzin a nafta pro tuzemské řidiče levnější než loni.

„Když se podíváme na to, za co si letos ve srovnání s loňským rokem připlácíme nejvíce tak je to alkohol a cigarety, naopak výrazně šetříme na pohonných hmotách. A podobné to bude i v dalších měsících,“ říká Dufek.