Máslo je nejdražší v historii, kostka stála v červnu 47 korun

  • 370
Spotřebitelské ceny v červnu stagnovaly. Výjimkou jsou však potraviny, které zdražují podstatně více než jakékoliv jiné spotřebitelské zboží. Máslo meziročně zdražilo téměř o polovinu a ekonomové ho označují za luxusní potravinu. Podle Potravinářské komory ČR je na vině rostoucí světová poptávka, podobně argumentují obchodní řetězce.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stálo kilo másla v červnu v průměru 187,50 Kč, což je nejvíce v historii. „To je o 12 procent víc než v květnu a dokonce o 43 procent víc než před rokem. Jde o rekordní hodnotu, která překonala dosavadní březnové maximum. Kostka másla tak průměrně stojí 47 korun,“ říká Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

Spotřeba másla v ČR roste

Spotřeba másla v ČR podle údajů ČSÚ stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně o téměř osm procent víc. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu tohoto tuku.

Lze předpokládat, že oproti posledním dostupným datům za minulý měsíc máslo dál zdražovalo i v červenci. I v diskontních řetězcích se už běžně prodává za 50 a víc korun. „Zvyšující se ceny másla mají několik aspektů: v 90. letech se rozšířil názor, že živočišné tuky jsou nezdravé a byly snaživě nahrazovány tuky rostlinnými. Uplynulo čtvrtstoletí, názory se opět změnily a najednou je živočišný tuk, v tomto případě mléčný tuk, opět v kurzu,“ míní mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Zároveň se podle ní svět vzpamatovává z finanční krize a zvyšuje se poptávka po kvalitních výrobcích s mléčným tukem v Číně, v Austrálii či na Novém Zélandu. „To vše znamená, že poptávka po mléčném tuku se enormně zvýšila, a ten prostě na trhu není. A co není dostupné, to je logicky drahé,“ dodala. V České republice se podle ní navíc zemědělci přeorientovali na chov dojných plemen s nižším obsahem tuku v mléce.

Upozornila i na rozdíl v ceně másla v Česku a na německém trhu. „Při přibližně stejné nákupní ceně hraje roli vyšší DPH u potravin v Česku,“ řekla Večeřová. Navíc mají obchodní řetězce přirážku až 60 procent, dodala.

Omezili jste kvůli vysoké ceně spotřebu másla?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 19. července 2017. Anketa je uzavřena.

NE
NE 522
ANO
ANO 521

Luxusní zboží, říká ekonom. Řetězce kritiku odmítají

Řetězce tvrzení o vysokých přirážkách odmítají. „Rostoucí ceny másla jsou způsobené celosvětově nižší produkcí, především na Novém Zélandě nebo v Německu a Nizozemsku. Smetany je obecně na trhu nedostatek a situaci nenahrávají ani letní měsíce, kdy je v mléku méně tuku. V současné době pracujeme s nákupní cenou smetany o sto procent vyšší, než například ve stejném období v loňském roce,“ řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Tržby v maloobchodu rostou

Podíl obchodní marže na tržbách za zboží v maloobchodu s potravinami v posledních letech roste. V roce 2015 dosahoval 25,3 procenta, v roce 2008 to bylo 24 procent, vyplývá z údajů statistiků.

Také podle Agrární komory ČR jde hlavně o obchodní záležitost. „Cena másla rozhodně nesouvisí s výkupní cenou mléka u prvovýrobců, protože cena spotřebitelská se tak jako u jiných komodit a potravin z nich vyrobených pohybuje po poněkud jiné křivce. Jde tedy spíše o záležitost obchodu, jeho aktuální poptávky a nabídky a ochoty spotřebitelů cenu akceptovat,“ zdůvodnil zdražení mluvčí komory Jiří Felčárek.

„Pryč jsou ty časy, kdy nadbytek másla po zavedení ruských sankcí vedl k jeho prudkému zlevňování. Aktuálně se tak máslo stává téměř luxusní potravinou, která spolu s dalšími mléčnými výrobky řídí českou inflaci,“ komentoval aktuální ceny ekonom ČSOB Petr Dufek. Například jogurty meziměsíčně zdražily o 6,1 a mléko o 2,8 procenta. Nahoru šla i cena masa a služby související s dovolenu. Naopak zlevňoval benzin, nafta a také móda.

Meziročně se ceny zvýšily o 2,3 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v květnu. Podle Dufka se podílí potraviny na celkové inflaci už ze čtyřiceti procent, ještě v květnu to byla jen třetina. Zbytek růstu cen jde na vrub především dražšímu bydlení a vyšším cenám v restauracích, což opět může souviset se zdražování základních potravin.

Z loňského testu vyšla paradoxně nejlépe nejlevnější másla:

12. ledna 2016

,