Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Prolomit, či neprolomit? Vše, co chcete vědět o uhelných limitech

  • 30
Je to nejkontroverznější téma české energetiky a zuby si na něm vylámala už hezká řádka ministrů: prolomit, nebo zachovat limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách? Jak jsou rozloženy karty, co je ve hře a kdo má v případě limitů jaký zájem, ukazuje přehledně infografika.

Sobotkova vláda slíbila, že letitý problém s definitivní platností vyřeší do letošního podzimu. Ministr průmyslu Jan Mládek, pod jehož úřad celý problém spadá, už ale oznámil, že navrhuje odložit řešení do roku 2020 - tedy posunout ho na příští vládu.

Zvlášť citlivé je rozhodování o limitech na dole ČSA, protože těžbě by tu musela ustoupit obec Horní Jiřetín a její část Černice. Méně problematické může být rozšiřování lomu Bílina, který patří státem ovládané firmě Severočeské doly (součást skupiny ČEZ). V jeho případě je za čárou limitů neobývané území, kde těžba nevyvolává takové kontroverze.

Jak jsou rozloženy karty, co je ve hře a kdo má v případě limitů jaký zájem

Mládkova slova o odkladu rozhodnutí vyvolávají rozčarování. Na rozhodnutí už léta netrpělivě čekají obyvatelé ohrožených obcí. Stejně tak rozhodnutí zajímá majitele uhelné firmy Severní energetická, miliardáře Jana Dienstla, Pavla Tykače a jejich společníka Tomáše Fohlera: to, zda budou moci těžit uhlí za limity, má zásadní dopad na hodnotu jejich společnosti. A do třetice jde o verdikt, mimořádně důležitý pro tisíce lidí, kteří pracují buď přímo na těžbě uhlí, nebo v navazujících odvětvích.

Politici se verdiktu evidentně bojí - vědí, že ať rozhodnou jak rozhodnou, bude výsledek pro určité zájmové skupiny nevýhodný. 

Územní limity těžby uhlí na severočeských lomech Důl Bílina a Důl ČSA