ING: Potřebujete zaměstnavatelské penzijní fondy

Nizozemská finanční skupina ING Group se rozhodla aktivně zapojit do procesu reformy českého důchodového systému a ve spolupráci se horní komorou parlamentu uspořádala seminář k této problematice. Jeho cílem bylo podle generálního ředitele společnosti Ron van Oijena vytvořit základ pro diskusi mezi vládou, zaměstnavateli a veřejnými institucemi. Změnu penzijního systému očekává podle průzkumu agentury STEM/MARK 90 procent lidí, šedesát procent dospělé populace si myslí, že současný systém je ve špatném stavu. Celých 97 procent lidí považuje státem vyplácený starobní důchod za základ příjmu.

Podle ING Group, do které mimo jiné patří také ING Penzijní fond, by významnou roli v probíhající reformě měly hrát tři pilíře důchodového zabezpečení. Prvním je důchod zajištěný státem, druhý tvoří dvě složky.

Jednou složkou má být zaměstnavatelské spoření na důchod zaměstnanců formou odloženého platu do penzijních fondů - vlastních nebo externě spravovaných.

Druhá složka spočívá podle Holanďanů ve stabilizaci a udržení současného systému dobrovolného připojištění s daňovým zvýhodněním a přesunout státní podporu individuálního připojištění do společných fondů.

"Důležitou podmínkou je, že se osloví dostatek zájemců s požadovaným množstvím spravovaných prostředků, kteří budou mít oddělené účetnictví od zaměstnavatele a jasná pravidla daná právní rámcem a nezávislým regulátorem," uvedl člen výkonné rady ING Europe Jan Nijssen.

Stávající systém zabezpeční je nevyhovující

Podle zmiňovaného průzkumu se více než čtyři pětiny respondentů domnívají, že stávají systém za deset let nemůže vyhovovat. Sedmdesát procent lidí však přiznává pocit nedostatečné znalosti fungování současného systému.

Lidé si také uvědomují nezbytnost změny, na druhou stranu však většina z nich individuální spořící aktivity považuje za způsob zajištění nadstandardního příjmu k důchodu od státu.

Za největší nebezpečí vyplývající ze současné situace považují dotázaní stále se zvětšující nepoměr mezi lidmi v důchodu a v produktivním věku a také příjmy a výdaji státního rozpočtu.

Podle ideální představy by žena měla jít do důchodu v 56 a muž v 60 letech, přičemž by pobírali průměrně 60 procent současného platu. Velkou část z něj jim zajistí stát, individuální část pak státní (spořící) instituce, které mají větší důvěru než soukromé.

"Penzijní a daňové reforma by měly probíhat současně. Musí být posílen státní dozor a zavedeny jednotné podmínky pro pojištění životní a penzijní fondy," shrnul závěry semináře Ron van Oijen.