Nizozemská banka ING

Nizozemská banka ING | foto: Profimedia.cz

ING se štěpí, odprodá pojišťovací divizi a zůstane z ní banka

  • 6
Nizozemská finanční skupina ING Group se rozdělí na dvě části a do čtyř let odprodá svou pojišťovací divizi. V rámci dohody o restrukturalizaci s Evropskou komisí se z ING stane banka zaměřená hlavně na evropský trh, sdělila společnost. Česká část skupiny je zprávou překvapena, ale ujišťuje, že pro její klienty se tím nic nemění.

"Na české klienty to v tomo okamžiku nebude mít žádný dopad. Jejich smlouvy budou platné tak, jak je podepsali," řekla iDNES.cz mluvčí ING ČR Alexandra Gjurić s tím, že co bude s tuzemským byznysem dál, firma zatím neví, protože i pro ni je pondělní zpráva novinkou, kterou teprve analyzují.

"Bližší podrobnosti nemáme. Nejsme tak schopni říci, zda případně kdy nás někdo koupí. V byznyse zatím pokračujeme tak, jak jsme začali," doplnila Gjurić.

Skupina ING uvedla, že oddělení pojišťovací divize se uskuteční prostřednictvím prodeje akcií na trhu nebo přímými prodeji. Skupina rovněž ING odloučí některé hypoteční operace v Nizozemsku a prodá americkou divizi internetového bankovnictví ING Difect USA.

Z procesu rozdělování, který by měl trvat až do roku 2013, vyjde ING jako banka s primárně evropskými aktivitami s některými menšími divizemi v jiných částech světa. Firma uvedla, že po restrukturalizaci bude její bilanční suma o třicet procent nižší než před vládní finanční pomocí z loňského roku.

ING rovněž sdělila, že předčasně splatí padesát procent z deseti miliard eur pomoci, kterou od nizozemské vlády dostala loni v říjnu za eskalace finanční krize. Skupina také vydá nové akcie v hodnotě 7,5 miliardy eur.

ING

Finanční skupina je jedním z největších poskytovatelů finančních služeb v Evropě.

Na český trh vstoupila v roce 1991 prostřednictvím ING Bank a nyní zde má aktivity v bankovnictví, pojišťovnictví, investování, správě aktiv, podílových fondech a oblasti penzijního připojištění. K 30. červnu 2009 poskytovala v Česku služby podle svých slov 1,2 milionu klientům.

Chce se tak patrně vyhnout potížím ze strany Evropské komise, která šetřila státní pomoc z loňského října, jež ochránila ING před dopady finanční krize. Jako podmínku schválení si tehdy vynutila některé hluboké změny, zejména výrazné snížení velikosti skupiny.

Podobné dohody Komise nyní uzavírá i s dalšími bankami, jimž pomohly vlády. U německé Commerzbank si už vyžádala snížení bilanční sumy o 45 procent a nyní se čeká na její verdikt ohledně britských Royal Bank of Scotland a Lloyds Bank Group. Na řadě jsou pak belgická KBC a francouzsko-belgická skupina Dexia.

ING již v lednu oznámila, že v rámci restrukturalizace celé skupiny propustí ve světě sedm tisíc zaměstnanců, tedy více než pět procent své celkové pracovní síly. V dalších měsících zveřejnila plány prodeje až patnácti svých firem v Evropě a stažení z desetiny zemí, ve kterých v současnosti působí.

V srpnu skupina sdělila, že chystá velkou restrukturalizaci české pobočky, která by měla zasáhnout až několik stovek lidí z celkem 750 zaměstnanců. Restrukturalizace se měla rozjet na konci příštího roku. "V tomto okamžiku nejsme schopni říci, jak aktuální zpráva ovlivní restrukturalizační plány zveřejněné před měsícem," dodala Gjurić.

,