Jihlavská společnost Motorpal.

Jihlavská společnost Motorpal. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Soud odmítl reorganizaci jihlavského Motorpalu, věřitelé verdikt nechápou

  • 15
Do seznamu podivných insolvenčních řízení přibyl nový kus - insolvence jihlavského výrobce dílů pro automobilky Motorpal. Věřitelé souhlasí s reorganizací Motorpalu, soudkyně však místo toho raději vyhlásila úpadek.

Jeden z největších zaměstnavatelů na Vysočině se dostal do potíží, ale dohodl se s věřiteli na řešení. Reorganizační plán však u soudu narazil a soudkyně Bohumila Čuprová firmu obratem poslala do úpadku.

Motorpal se do velkých problémů dostal loni kvůli situaci v Rusku, kde měl velkou část zakázek, a také kvůli zpomalení náběhu nového projektu v Číně i exportu výrobků ze svých závodů na Vysočině. Firma odhaduje, že za celý loňský rok prodělala 120 milionů korun, začalo přibývat faktur po splatnosti. Musela si proto půjčit další peníze u bank. S Českou spořitelnou a Commerzbank začala jednat o reorganizačním plánu.

V Motorpalu se už loni částečně vyměnili akcionáři, podíl ve firmě koupili Martin Burda a Grzegorz Hóta, kteří vybudovali například pivovarnickou skupinu Pivovary Lobkowicz Group a loni ji prodali čínským investorům. V Motorpalu mají dohromady 54 procent a Hótova firma už Motorpalu půjčila 108 milionů korun, dalších 60 milionů korun slíbil Hóta po vyhlášení úpadku a povolení reorganizace.

Do vedení Motorpalu protlačili Radima Valase, který se podílel například na úspěšné reorganizaci Kordárny. S plánem na reorganizaci největší věřitelé včetně bank souhlasili, a tak se rozhodnutí soudu považovalo vlastně za formalitu.

Jenže to byla chyba. Jeden z věřitelů, který nesouhlasil s reorganizací, požadoval vyhlášení úpadku bez reorganizace a tomu soudkyně vyhověla. Naopak reorganizaci odmítla, protože na hlasovacím lístku chybělo u některých věřitelů datum přihlášení pohledávky.

Odůvodnění postupu soudu je absurdní, zlobí se Motorpal

Takový postup překvapil nejen Motorpal, ale i ostatní věřitele. „Odůvodnění postupu soudu uvedené v usnesení o úpadku je zcela absurdní a neakceptovatelné,“ uvedla firma ve svém odvolání.

Hóta už soudu oznámil, že pro špatné rozhodnutí bude chtít vymáhat vzniklou škodu od státu. Podle něj je výklad soudkyně nesmyslný. „Věřitelé hlasují o přijetí reorganizačního plánu před zahájením insolvenčního řízení, logicky nemůže hlasovací lístek obsahovat údaje o datu podání přihlášky,“ uvedl Hóta ve svém podání soudu. V jiných případech soudy datum na hlasovacích lístcích neřešily.

Brněnský soud k případu mlčí. „S ohledem na probíhající insolvenční řízení se nebudeme k věci blíže vyjadřovat,“ uvedla mluvčí soudu Simona Tesařová.

Proti rozhodnutí soudu se ozývají další věřitelé. Například pro Telčskou strojírenskou je Motorpal sice dlužníkem, ale současně i jedním z největších zákazníků. Strojírna teď má obavy, jak se případný konec Motorpalu promítne do jejího byznysu.

Firma nemá příliš času

Odvoláním si však Motorpal může pohoršit. Případ přebírá vrchní soud, kterého nevážou lhůty pro rozhodnutí. A firma teď hraje hlavně o čas: potřebuje provozní kapitál. Jenže soudkyně svolala schůzi věřitelů až na konec dubna. Firma v prohlášení uvedla, že se bude snažit dál výrobu udržet.

„Uděláme samozřejmě maximum pro udržení podniku v chodu, ale je otázka, jak dlouho to můžeme vydržet. Výrobní společnosti v oboru automobilové výroby musí ozdravným procesem projít rychle a standardní cestou, jinak hrozí, že si jejich zákazníci za ně najdou náhradu,“ uvedl Valas.

V reorganizaci si oddlužení fakticky řídí manažeři dlužníka, správce a soud na proces spíše dohlížejí. V konkurzu ztrácí vedení zadlužené firmy nad jejím hospodařením pravomoc, velení se ujímá insolvenční správce ruku v ruce s věřitelským výborem. Reorganizace je vhodnější v případech, kdy mezi vedením firmy, majitelem a věřiteli nejsou zásadní spory a jejich názor na oddlužení se moc neliší.

Zatímco s reorganizací Motorpalu je problém, v jiných případech soudy schvalují tuto formu oddlužení překvapivě snadno. Například při úpadku firmy Via Chem Group (tu ovládal do svého lednového zatčení právník Petr Sisák, dnes stíhaný policií jako hlava 14členné skupiny specializované na finanční podvody) povolil Krajský soud v Českých Budějovicích reorganizaci navrhovanou dlužníkem i přes protesty části věřitelů (více o kauze Via Chem čtěte zde).

Podobně nepochopitelně byla schválena rovněž v Českých Budějovicích reorganizace vagonky Heavy Machinery Services (známější spíš pod bývalým názvem Legios), další firmy s miliardovými dluhy (více čtěte zde). Vagonka patří do zájmové sféry Františka Savova, trestně stíhaného podnikatele, podezřelého z rozsáhlých daňových úniků.

,