Náušnice ve tvaru sovy obsahovaly 91 procent kadmia. Prodávaly se na tržnici v...

Náušnice ve tvaru sovy obsahovaly 91 procent kadmia. Prodávaly se na tržnici v Olomoucké ulici v Brně. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Pozor na levnou bižuterii. Kadmium v náušnicích překročilo 9100krát limit

  • 16
V době gradujících předvánočních nákupů vydala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) varování před bižuterií s nadlimitním obsahem těžkých kovů. Například v náušnicích ve tvaru sovy, které se prodávaly na tržnici v Brně, bylo 91 procent kadmia. To se přitom ukládá v lidském těle a je karcinogenní.

Od začátku roku inspektoři zkontrolovali celkem 257 bižuterních výrobků a ve 43 z nich byly o několik řádů překročeny limity pro obsah těžkých kovů. Problematické jsou především nákupy šperků z levných asijských e-shopů nebo na tržnicích, kde není jasný původ.

„Nebylo to příliš mnoho výrobků, ale závažný byl rozsah obsahu těžkých kovů,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. „Například u náušnic ve tvaru sovy byl limit pro kadmium překročen 9100krát, obsahovaly neuvěřitelných 91 % kadmia. Obsah olova v případě náramku jiného dodavatele překračoval limit 1518krát. Značně byly překračovány také limity pro nikl. Z jedné části náušnice se uvolňoval až 324krát rychleji, než je dovoleno,“ popsal.

Šesti dodavatelům, kteří prodávali nevyhovující výrobky, uložila inspekce pokuty v celkové výši 215 000 korun. Prodejce ve vietnamské tržnici v Brně-Černovice musel zaplatit 50 000 korun, limity překročily tři z dvaceti kontrolovaných šperků.

Nejvyšší pokutu, 80 000 korun, musela zaplatit firma Stoklasa textilní galanterie. Prodávala přívěšek na krk, kde bylo 85 procent kadmia (limit byl překročený 8540krát, pozn. red.). V jednom setu šperků, kde byl přívěšek a náušnice, pak byl 1770krát překročen limit pro olovo.

Pokud člověk má některý z uvedených šperků, může ho vrátit obchodníkovi, který má povinnost stáhnout vadné výrobky z trhu. Geuss pak doporučuje nakupovat u velkých řetězců, které si kvalitu hlídají.

Technika ulehčila inspektorům práci

Letos měli inspektoři ulehčenou práci díky nově pořízenému spektrometru Delta Premium. Oproti minulosti jim umožnil zjišťovat limity na místě a předměty tak nebylo nutné posílat na drahé testy do laboratoří.

„Je to obrovský pomocník. Během minuty to ukáže celou škálu obsahu prvků, které ten předmět obsahuje. Díky přístroji zjišťujeme také obsah kovů v odpadech, například v popílku,“ uvedl vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP Lukáš Kůs.

Podle nařízení Evropské unie jsou obsahy těžkých kovů v bižuterii a kovových částech šperků (v náramcích, náhrdelnících, hodinkách, prstenech, náušnicích atd.) striktně limitovány. Kadmium může být v těchto předmětech obsaženo v maximální koncentraci 0,01 % a olovo v 0,05 % hmotnosti. Dále je u těchto předmětů určených k dlouhodobému styku s kůží sledována míra uvolňování niklu. Rychlost uvolňování niklu musí být nižší než 0,5 μg/cm2/týden. Z problematických výrobků se uvolňoval v množství 162 μg/cm2/týden.