Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Inspektoři potrestali firmu Zevo maximální pokutou 7 milionů

  • 0
Inspektoři životního prostředí potrestali firmu Zevo maximální sedmimilionovou pokutou za nezákonný provoz bioplynové stanice Velký Karlov na Znojemsku. Firma dostala už několik pokut, nikdy ale nezabezpečila provoz, který je nebezpečný životnímu prostředí. Stanice, která zpracovává zbytky, navíc páchne.

Rozhodnutí potvrdilo koncem srpna i ministerstvo životního prostředí, a je tedy pravomocné. ČIŽP udělila v minulosti firmě už tři pokuty v celkové výši 7,3 milionu korun.

Nenapravitelná firma

Zevo ani po třech sankcích závady na stanici, kritizované veřejností i ekology kvůli zápachu, neodstranila. Opětovné kontroly zařízení ukázaly, že ji provozovala dokonce i přes nařízení, jímž inspekce omezila provoz části stanice.

"Nezbylo nám proto nyní nic jiného, než udělit čtvrtou pokutu v pořadí, a to v nejvyšší možné míře. Nad sedm milionů jsme již jít nemohli," uvedl Tomáš Augustin z brněnského pracoviště inspekce. Zdůraznil, že není v pravomoci inspekce zařízení uzavřít.

Budova páchne

Stanice zpracovává splašky, kejdu, hnůj, zbytky ovoce a zeleniny, ale také uhynulá zvířata nebo zkažené maso. Využívá rozkladu těchto biologických zbytků na bioplyn. Zařízení léta pracuje bez integrovaného povolení. Musí jej mít každá společnost, která významným způsobem ohrožuje životní prostředí.

Zásadním problémem je i hala, v níž končí zvířecí ostatky. Inspektoři zjistili, že objekt není dostatečně konstrukčně dořešen a není po technické stránce kvalitní. Navíc koncová technologie haly, která eliminuje pachové látky, v ní byla odpojena, upozornila ve vyjádření k případu inspekce.

Vybudování bioplynové stanice přišlo v roce 2006 na 180 milionů korun. Za hodinu vyrobí 2,7 megawatthodin elektřiny. Roční výkon elektrárny pokrývá spotřebu 8000 průměrných domácností. Stanice patří podle odborníků k největším v Evropě.