Instantní život: Nasypat a zalít vodou

Dnešní doba už je taková. Přeje všemu, co je rychlé a snadné. Proto mají instantní jídla zelenou. Myšlenka sama o sobě je téměř geniální proč tahat domů z obchodu vodu, když stačí přinést sáček s práškem, přidat k němu vodu z vodovodu... a čaj, káva, polévka, kaše, omáčka, limonáda, ba dokonce i pivo! jsou raz dva hotové.
Připravené spíš k použití než k požití. O kulinářském zážitku se totiž rozhodně mluvit nedá. Ani ty největší potravinářské giganty nedokážou vykouzlit z prášku kolečka mrkve, křupavé kostky opečeného chleba či plátky žampionů.

Nahradit je musí chuťové regulátory, antioxidanty, konzervanty, emulgátory, stabilizátory... Nic proti nim, odborníci ujišťují, že jsou neškodné. To však nic nemění na tom, že práškové pokrmy mají k originálu připravenému tradičním způsobem hodně daleko.

Jistě, neplatí to pro všechny instantní výrobky. Instantní káva je stejně jako zrnková vyrobena z kávovníku rodu Coffea, jen jiným způsobem. Co však má společného instantní čaj s pravým čajem? Lahodný nápoj ze spařených čajových lístků, ochucený včelím medem a citronem se má ke směsi obarveného cukru a kyseliny citronové asi jako biftek k sojovému masu. Ideální nápoj k elektrickému krbu a lesní vůni ze spreje..., tak charakterizuje granulované čaje jeden z milovníků tohoto nápoje Luboš Rychvalský.

I takový nápoj má nárok na své místo na slunci. Co mu tedy vyčítat? Jen to, že by se měl možná jmenovat jinak než čaj. Vždy je dobré, když se věci nazývají pravými jmény. Říkejme domácí jen tomu, co je vyrobeno doma, krabí jen masu z kraba, lososový jen výrobkům ze skutečného lososa. A čajový jen tomu, co je z čaje, tedy z rostliny Camellia sinensis.