O webové stránky, jejichž provozovatelem je společnost Ereceivables Management, se už navíc zajímá i ministerstvo spravedlnosti.

O webové stránky, jejichž provozovatelem je společnost Ereceivables Management, se už navíc zajímá i ministerstvo spravedlnosti. | foto: iDNES.cz

Exekuce po webu snadno a rychle? Klamou spotřebitele, říká komora

  • 26
Nová internetová služba chce pomoci věřitelům s exekucemi. Exekutorská komora však před ní varuje, prý klame spotřebitele a celý proces prodražuje. O webové stránky se už zajímá i ministerstvo spravedlnosti.

Pro věřitele, kteří se chtějí domoci svých peněz, to vypadá jednoduše a lákavě. Stačí naskenovat soudní rozhodnutí, udělat pár kliků a ať se exekutor snaží. Předem se žádná záloha neskládá a desátek se zaplatí, jen pokud exekutor pohledávku skutečně vymůže. Přesně to slibuje internetová služba Exekuceonline.cz, která začala fungovat minulý týden.

Exekutoři varují před podvodníky, ve falešných e-mailech chtějí zaplatit

Jenže Exekutorská komora ČR před využíváním služeb portálu varuje, prý klame spotřebitele. Věřitel totiž zaplatí v případě úspěšné exekuce provozovateli služby deset procent z vymožené částky. Pokud by šel přímo za exekutorem, tuto odměnu by neplatil.

„Tato částka je v mnohých případech neadekvátně vysoká v poměru k odměnám advokátů, jimž byl tarif u bagatelních pohledávek před časem výrazně snížen. Nebudu daleko od pravdy v tom, že se nová služba snaží obejít tuto regulaci,“ říká šéfka komory Pavla Fučíková.

Kdo zaplatí exekuci?

O webové stránky, jejichž provozovatelem je společnost Ereceivables Management, se už navíc zajímá i ministerstvo spravedlnosti. Podle komory totiž prý služba zneužívá pojem „exekuce“, který má být garantován zákonem.
„Pokud vyšetřování ukáže, že došlo k porušení příslušného paragrafu, bude zahájeno správní řízení, ve kterém hrozí uložení pokuty až do výše 200 tisíc korun,“ říká mluvčí resortu Kristina Labohá.

Spor se navíc vede hlavně o zálohy, které mohou exekutoři vyžadovat ještě před tím, než exekuci zahájí. „Pokud bude exekuce neúspěšná, o zálohu přijdete. A exekutor může navíc vymáhat od věřitele svou odměnu a náklady neúspěšné exekuce. To je riziko, které řada lidí nechce podstoupit, hlavně u malých pohledávek. V našem systému toto riziko odpadá,“ říká šéf Ereceivables Managementu Tomáš Medřický. Jeho služba cílí právě na drobné věřitele.

Šance vysekat se z exekuce kvůli drahé půjčce rostou, říká advokát

Podle Fučíkové si však v současnosti většina exekutorů zálohy ani náklady u neúspěšných exekucí neúčtuje. „Soudní exekutor musí ze zákona činit všechny kroky, aby pohledávku vymohl. Ať už je malá, nebo velká,“ říká Fučíková. Šéfka komory rovněž rezolutně odmítá, že by podání exekučního návrhu bylo spojeno s nadměrnou byrokracií, jak uvádějí provozovatelé serveru.

Medřický však tvrdí, že se zálohami je to přesně naopak. Komora prý tlačí na to, aby vybírání záloh bylo dáno zákonem. Fučíková připouští, že otázku zapojení věřitelů je třeba řešit, současný senátní návrh to však neřeší. „Za situace, kdy roste počet dlužníků s několika exekucemi naráz, je totiž současný stav neudržitelný a ohrožuje stabilitu celého systému,“ domnívá se Fučíková.

Spor je podle všeho další fází přetahované o klienty mezi různými skupinami exekutorů. Celkový počet exekucí se sice dlouhodobě zvyšuje, dnes je jich 4,3 milionu, podstatnou část z nich však představují ty, u kterých exekutoři neuspěli.
Dlouhodobě totiž roste počet chronických dlužníků, kteří mají na krku větší počet exekucí. Například těch, kteří čelí více než deseti exekucím, je už 120 tisíc, dvakrát víc než před dvěma roky. Naopak počet lidí s jednou exekucí za stejnou dobu klesl ze 400 tisíc na 177 tisíc.

Mezi exekutory, kteří webový projekt propagují, patří třeba i někdejší šéf komory Juraj Podkonický.

Medřický tvrdí, že služba je světovým unikátem – vedle Česka funguje i na Slovensku. „Již jsme zaznamenali zájem o naši službu z několika evropských zemí, probíhají jednání o jejím spuštění v zahraničí,“ říká.