Internetové bankovnictví: věčný souboj s hackery

  • 1
Zadání platebního příkazu bez front. Přehled o stavu na bankovním účtu kdykoli a téměř odkudkoli. Že to jsou jen sny naštvaného klienta banky, který právě čeká v zástupu před bankovní přepážkou? Ne pro toho, kdo využívá internetové bankovnictví.

Výhody pro klienta jsou jasné - ušetří čas za docházku do banky a čekání na to, až na něj přijde řada, s finančním ústavem komunikuje prostřednictvím počítače a zaplatí za to méně než za "klasické" služby.

Vypadá to jako dokonalá idyla. Ale: Je to bezpečné? Neztratí se peníze někde po cestě mezi počítačem a bankou, neodhalí důvěrné informace počítačový hacker - člověk, který se nabourává do počítačových sítí?

Banky vždy klientům předloží spoustu argumentů, které svědčí o bezpečnosti internetového bankovnictví. Informace proudí mezi klientem a bankou v zašifrované podobě, k účtu je možné se dostat jen po zadání přístupového jména, hesla a certifikačního kódu, jejž klient obdrží od banky. Převádět peníze lze až po zadání takzvaného digitálního podpisu.

Jeho zfalšování je velmi nepravděpodobné. Jenomže zkušenost lidí je taková, že i neporazitelné systémy se dají nějak obejít a je jen otázkou času, kdy se to někomu podaří. Přestože odborníci považují internetové bankovnictví za velmi bezpečné, skuliny se podle nich najít mohou.

"Lehce zranitelný" je například počítač těsně po odhlášení ze sítě. Ještě po nějakou dobu totiž v jeho operační paměti zůstává heslo, takže si ho šikovný hacker může zjistit. Pravděpodobnost je však velmi malá, protože by musel být počítač napaden vzápětí po ukončení komunikace s bankou.

"Rizika nevyplývají ani tak z nedokonalosti techniky jako spíš z některých nevědomých chyb, které průměrný uživatel počítače dělá," upozorňuje Karel Chvalovský, který dění v oblasti internetu dlouhodobě sleduje.

V čem se podle něj nejvíce chybuje? Lidé jsou neopatrní v zabezpečení svých dat, pokud například komunikují s bankou z práce, nechávají počítač volně přístupný. Nebezpečí představuje i nastavení internetového prohlížeče, které umožňuje, aby například při brouzdání po síti pronikly do počítače nechtěné programy. Ty pak mohou zpřístupnit cizímu člověku osobní data. Před instalací internetového bankovnictví se proto vyplatí nechat počítač zkontrolovat odborníkem.

Tuzemští klienti zvyklí na papírová potvrzení mohou nad internetovým bankovnictvím váhat i kvůli jiné věci. Na pobočce dostanou o všem do ruky doklad, kdežto prostřednictvím počítače žádný čekat nemohou - ledaže by si ho vystavili sami. Vše je zaznamenáno jen v útrobách počítačového systému.

Pozor na poplatky bance: jsou sice nižší než u klasického bankovnictví, někdy se dokonce neplatí vůbec, ovšem nejsou jedinou "cenou" internetových služeb. Někdy je třeba počítat například i s telefonním tarifem - levnější je komunikovat s bankou večer a o víkendech.