Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ekonomové: Intervence ČNB ekonomice pomohla a bude jí postrkovat dál

  • 117
Letošnímu skoro tříprocentnímu růstu tuzemského hospodářství pomohlo řízené oslabení koruny, ke kterému loni v listopadu sáhla Česká národní banka. Ačkoli ji za to široká veřejnost kritizovala, intervence ekonomiku podle odborníků postrčila nahoru. Centrální bankéři ovšem měli prý zasáhnout dříve.

Tuzemská ekonomika by měla letošní rok uzavřít s růstem mířícím k třem procentům. Nejoptimističtější jsou v dosud vydaných předpovědích ekonomové Komerční banky. Ti odhadují, že letošní HDP bude o 2,9 procenta vyšší než ten loňský. Ministerstvo financí míní, že reálný hrubý domácí produkt letos vzroste o 2,7 procenta (více čtěte zde).

Bez intervencí by cenová hladina „zákeřně“ klesla

"Růst, zejména v prvním čtvrtletí, významně urychlily devizové intervence ČNB," informoval ekonom Raiffeisenbank Václav Franče. Jeho kolegyně Helena Horská nicméně dodává, že intervence přišla pozdě. "Buďme rádi, že vůbec přišla," zdůraznila. Obavy ČNB z deflace byly podle ní oprávněné. České republice totiž v druhé polovině loňského roku prý hrozila sice mírná, ale zákeřná deflace japonského stylu. "Kdyby nebylo intervence, měli bychom teď inflaci mínus půl procenta," dodala Horská.

Na celkové hodnocení dopadu intervencí je však ještě brzo. Zatím se projevily ve zdražení pohonných hmot, dovezených potravin a dovozených oděvů a obuvi. Díky cílenému oslabení koruny by také ČR mohla být atraktivnější pro zahraniční investory. "Navíc ti, kteří tu už investují, raději své zisky v korunách reinvestují," myslí si ekonomka Raiffeisenbank. Tedy spíš je nechají tady, než by je vyvedli ven a přepočetli pro ně méně výhodným kurzem.

Polepší si průmysl, menší firmy i stavebnictví

Ekonomice se daří jako celku, nejvíc ji táhne nahoru průmysl.  Zvedají se také malé a střední firmy. "V bance vidíme, že se mezi nimi zvyšuje poptávka po úvěrech. Zatím jen krátkodobých, ale čekáme i oživení dlouhodobých investic," říká Horská.

Opatrný optimismus firem potvrdil i průzkum ČSOB mezi 500 malými a středními firmami provedený exkluzivně pro MF DNES. Vyplynulo z něj, že až 24 procent firem hodlá letos lidem zvednout mzdu nad míru inflace a pětina podniků plánuje nabírání zaměstnanců. Zvyšovat platy hodlají hlavně společnosti, které vykazují obrat přesahující tři miliony korun, mají více než deset zaměstnanců a exportují. "Věřím, že v druhé polovině letošního roku mzdy reálně porostou, někde okolo dvou procent. Zvedne se tak reálná kupní síla obyvatel," doplnila Horská.

Z krize a pětiletého poklesu by se mohlo vymanit i stavebnictví. Ekonomové Komerční banky čekají, že letos poroste reálně o 6,2 procenta, příští rok dokonce o více než deset procent. "Pomoci by měla fiskální expanze, vyšší investiční aktivita firem i vývoj na rezidenčním trhu s bydlením," vysvětlil hlavní analytik KB Jan Vejmělek.