ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Finální účet za intervence? O českou korunu není zájem

  • 84
ČNB nakoupila od listopadu 2013 cizí měnu v objemu asi 75 miliard eur (dva biliony Kč), což je zhruba 42 procent nominálního HDP celé země. Pro ČNB se nic výjimečného neděje. Dopad na českou ekonomiku je ale větší. „Jak ilustruje neochota koruny posilovat, na straně poptávky po korunách to bude v nejbližších čtvrtletích či možná letech nejspíš bída,“ píše v komentáři Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq.

Tak, a je znám celkový účet za 1 246 dní trvající experiment ČNB s jednostranně svázanou korunou. Zastavil se na dvou bilionech korun, což je 1,6násobek ročních příjmů státního rozpočtu. Co to znamená pro ČNB a českou ekonomiku?

Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě (Ing.) a institut CERGE-EI v Praze (M.A.).

Od roku 2007 do roku 2013 pracoval jako analytik v České spořitelně, primárně pokrýval Českou republiku.

Od roku 2014 je hlavním analytikem společnosti Conseq.

Hraje squash, badminton a šipky.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management.

Pro ČNB nic zvláštního. I když se samozřejmě vynořili pesimisté varující před tím, že nárůst devizových rezerv je problém. Je pravdou, že pokud koruna posílí, cizoměnová aktiva ČNB budou ztrácet. Jenže centrální banka může fungovat i se záporným kapitálem. Má totiž jednu nesmírně cennou schopnost - může tisknout peníze. A také nemá regulátora, který by ji v situaci, kdy závazky převyšují aktiva, přišel zavřít.

To není jenom teorie: v 80. a 90. letech desítky bank v rozvíjejícím se světě měly ztráty. Například čilská centrální banka měla non-stop ztráty dvacet let, jamajská banka prodělávala v letech 1987-1993 pět procent HDP ročně. Teoreticky je samozřejmě možné, že negativní kapitál povede k menší nezávislosti centrální banky, tato obava je však v prostředí vyspělé Evropy málo opodstatněná.

Pro ekonomiku je dopad potenciálně větší. Jak ilustruje neochota koruny posilovat, na straně poptávky po korunách to bude v nejbližších kvartálech či možná letech nejspíš bída. Jen objem intervencí v prvním čtvrtletí dosáhl 1,1 bilionu, což je osminásobek ročního přebytku běžného účtu. Nevím sice, kde všechny ty koruny jsou, jasné však je, že ČNB od někoho spoustu eur koupila a tyto subjekty jejich směnu do korun nebudou realizovat tržně. Do budoucna to tak vypadá na nepoměr mezi potenciálními prodejci koruny a jejími nákupci - primárně exportéry.

Tento nepoměr tak dle mého na dlouhé období zavírá kanál nominální konvergence, což by v případě výrazně vyššího růstu české ekonomiky znamenalo vyšší sazby centrální banky a tedy vyšší sazby v ekonomice (než by byly v prostředí, kde je koruně umožněno posilovat).

A také sazby volatilnější: 40 procent vládních dluhopisů je nyní v zahraničních rukách s prstem na spoušti, dvakrát tolik než touto dobou loni. Žádný oběd není zadarmo a nás placení zřejmě ještě čeká.