Josef Jeřicha, obchodník s měnami v ČSOB.

Josef Jeřicha, obchodník s měnami v ČSOB. | foto: Petr Topič, MAFRA

Euro zlevní k 25 korunám. Oslabení nedává smysl, říká expert ČSOB

  • 121
Běžný spotřebitel konec intervencí příliš nepocítí, myslí si Josef Jeřicha, obchodník s měnami v ČSOB. Oslabení koruny, s nímž po ukončení intervencí počítají některé scénáře, podle něj nedává smysl. Kdyby se spekulanti začali zbavovat nakoupených korun, prodělali by.

Prezident Miloš Zeman minulý týden prohlásil, že konec intervencí „přijde dříve, než se nadějeme“. Jak to interpretujete?
Vidíme to pořád stejně. ČNB má tvrdý závazek, dokdy kurz koruny držet. Ten vyprší na konci března. Do té doby se nic nestane. Co ale přesně konec kvartálu znamená – jestli je to už pátek 31. března, nebo až následující pondělí, to vědí jen v centrální bance. To, co prezident říká, by se dalo přeložit, že to možná bude dřív, než si řada z nás myslí. My pracujeme s variantou, že ČNB svůj tvrdý závazek neprodlouží, tedy že intervence s koncem čtvrtletí skončí.

Zasloužilý člen bankovní rady Mojmír Hampl naopak prohlásil, že umělé oslabování koruny může skončit až po půlce roku. To byla jen slovní intervence?
Bankovní rada má sedm členů a ti nemusí mít stejné názory. A někteří z nich mohou data interpretovat jinak, třeba co přináší nejistota z eurozóny. ČNB nemůže říct datum, kdy to vypne, protože to by zdeformovalo trh. A v jejich zájmu je, aby konec intervencí proběhl co nejstabilněji.

ČNB potvrdila masivní intervence. V lednu koupila eura za 391 miliard

Odhadnete, co se bude dít, až exit nastane?
Centrální banka už na trhu intervenovala mnohokrát, někdy skrytě. Zajímavá byla i situace kolem exitu z intervencí ve Švýcarsku, kdy se naplno projevila elektronizace byznysu. Kurz franku se hýbal nahoru dolů o desítky procent, ale neproběhly prakticky žádné reálné obchody. Až postupně si trh našel rovnováhu.

Kam tedy půjde kurz koruny?
Čekám spíše posilování. Když se nikdo nesnažil kurz koruny držet, pohyboval se řadu let v rozmezí 24 až 26 korun za euro. To je rozpětí vytvořené trhem, někde kolem 25 korun za euro je rovnovážná hranice. Není moc důvodů, aby to bylo jinak, ekonomika je v dobré kondici.

KOMENTÁŘ: Koruna je po intervenci zlenivělá, posilovna by jí slušela

Objevují se scénáře, podle kterých se spekulanti začnou zbavovat korun koupených v poslední době. To by vedlo k oslabení...
Moc mi to nedává smysl. Pokud si budou chtít spekulanti koupit zpět eura, proč by to měli dělat zrovna ve chvíli, kdy ČNB řekne, že přestává kupovat eura. Budou mít další měsíce, roky, aby své investice zpeněžili. Mohlo by to nastat jen ve dvou případech. Buď se naskytne příležitost vybrat zisky, nebo přijde otřes, kdy se investoři začnou zbavovat všeho, jako během krize v letech 2008 a 2009.

Co to znamená pro běžného střadatele?
Stejně jako v listopadu 2013, kdy intervence začaly, se jich to moc nedotkne. Žijeme s korunami. Úspory v eurech to moc neohrozí, protože je většinou nemáme. Až to ČNB vypne, pojedeme o něco levněji na dovolenou.