Investice letos rekordně klesnou

Praha - Letošní očekávané ochlazení světové ekonomiky zbrzdí i chuť společností investovat a fúzovat. Přímé zahraniční investice se letos propadnou až o čtyřicet procent, odhaduje UNCTAD, agentura Organizace spojených národů starající se o rozvoj obchodu. "Jde o první pokles investic od roku 1991 a největší propad za poslední tři desetiletí," uvedl včera ředitel Informačního centra OSN v Praze Andreas Nicklisch.

Nižší příliv kapitálu přitom dále zhoršuje hospodářskou kondici zemí. Méně investic znamená méně pracovních příležitostí, slabší průmyslovou výrobu a v konečném důsledku i nižší hospodářský růst.

Ještě loni se investice ve světě vyšplhaly na bezprecedentně nejvyšší úroveň 1,3 bilionu dolarů, když vzrostly o 18 procent. Nejvíce se na nich podílely přeshraniční fúze.

V černé prognóze UNCTAD na letošní rok přitom ještě nejsou zahrnuty případné důsledky teroristického útoku na Ameriku. Ty mohou podle mnoha ekonomů svrhnout Spojené státy, beztak balancující na hraně recese, ještě hlouběji.

"Dopad událostí v Americe může být citelný, ale měl by být pouze krátkodobý," míní Nicklisch. Největší brzdou pro investice je podle něho celosvětové ochlazení hospodářského růstu. "Ve střednědobém horizontu nemáme žádný důvod být optimističtí," říká Nicklisch.

Mezinárodní měnový fond zatím předpovídá, že světová ekonomika letos zpomalí svůj růst na 2,8 procenta v porovnání s téměř dvojnásobným tempem loni. USA dosáhly ve druhém čtvrtletí nejhoršího výkonu za posledních osm let, když se pohnuly směrem vzhůru pouze o 0,2 procenta. Americká centrální banka již proto letos osmkrát po sobě snížila úrokové sazby ve snaze podpořit hospodářství a navést jej opět k růstu.

Poslední snaha pustit do ekonomiky více peněz však přišla až v důsledku ataku teroristů na Světové obchodní centrum a Pentagon. Stejně zareagovala i Evropská centrální banka obávající se o kondici svých dvanácti svěřenců v eurozóně. Střední a východní Evropa se však zatím podle UNCTAD o příliv kapitálu obávat nemusí.

 "Dobrá zpráva je, že příliv kapitálu do zemí střední a východní Evropy by měl zůstat stejný," dodal Nicklisch. Loni se investice do tohoto regionu zvýšily o sedm procent na 27 miliard dolarů. Většinu z těchto peněz vstřebaly státy Ruské federace, Polsko a Česká republika. "Investice do Čech a na Slovensko táhne hlavně privatizace," říká Nicklisch. Její zpoždění je také důvodem, proč loni přiteklo do Česka o dvě miliardy dolarů méně než o rok dříve - "pouze" 4,6 miliardy.

Zhruba koncem příštího roku však tento zdroj zahraničního kapitálu vyschne úplně, prodej státního majetku bude u konce. K dramatickému poklesu zájmu investorů o region střední a východní Evropy by však dojít nemělo. "Úroveň investic bude na stejné úrovni, ale jejich míra růstu už nebude tak markantní," říká Nicklisch. Stejně tak jako je tomu teď v Maďarsku, které je v tomto směru napřed.

René Samek z CzechInvestu, který se na přilákání kapitálu do země podílí, očekává, že do české ekonomiky budou proudit investice zejména do staveb na zelené louce, ale i do stávajících průmyslových podniků, často zastaralých. Podobným případem je dnes výstavba centra služeb v Brně firmou IBM, dodal.