Investice řadí Česko na přední místo

Česká ekonomika se dostala na první místo ve střední a východní Evropě v růstu přílivu přímých zahraničních investic a zaujímá i přední místo ve světovém měřítku. Příliv dlouhodobého kapitálu do země v loňském roce stoupl v meziročním srovnání o 88 procent, růst v celé střední a východní Evropě podle včera zveřejněné zprávy o investicích Konference OSN o obchodu a rozvoji byl ani ne desetinový a dosáhl 8,3 procenta. Celkem zahraniční firmy v regionu investovaly 22,9 miliardy amerických dolarů.

Celosvětová úroveň zahraničních investic toto číslo výrazně převyšuje - loni dosáhla částky 865 miliard dolarů. Letos pak zřejmě poprvé podle zprávy OSN přesáhne jeden bilion dolarů. "Důvodem růstu celosvětového tempa investic je jednak neustále se urychlující proces globálních akvizic i fúzí a potom také uvolňování trhů jednotlivými vládami," uvedl šéf pražského informačního střediska OSN Andreas Niklisch.

Ve střední a východní Evropě je pak třetím rozhodujícím faktorem privatizace státního majetku.

Zatímco zejména Maďarsko již větší část majetku prodalo do rukou zahraničních majitelů, česká ekonomika se podle zprávy OSN otevírá světovým korporacím ve větší míře teprve v posledních měsících. "Konsolidace bankovnictví v České republice a Polsku nadále představují příležitosti pro nadnárodní fúze a akvizice. Velké možnosti se otevírají také v Pobaltí," píše se ve zprávě.

Podle šéfa vládní agentury Czechinvest Martina Jahna lze kromě privatizačních výnosů v tuzemsku v příštích měsících očekávat i další zvýšení zájmu o investice na zelené louce a nárůst zájmu o nemovitosti. "Naším cílem je pak ještě letos předložit pilotní projekty investic do strategických služeb, jako jsou informační nebo telekomunikační centra," sdělil Jahn.

OSN také poprvé hodnotila rozdíly ve vlivu investic na zelené louce a akvizic na národní ekonomiky. Zatímco nově postavené závody přispívají výrazně k hospodářskému růstu, vytvářejí nová pracovní místa a přinášejí nové technologie, akvizice mohou mít i negativní vlivy.

Zahraniční firmy totiž někdy mají snahy omezit výzkum a vývoj v nakoupených společnostech, kvůli potřebné úspoře nákladů často propouštějí zaměstnance a mnohdy opomíjejí přísun nových technologií.

"Tyto procesy navíc mají někdy protikonkurenční vliv. Zatímco projekty na zelené louce konkurenci rozšiřují, u akvizic jde často o opačný proces. Transformující se ekonomiky proto musí hlídat, aby se nenarušilo konkurenční prostředí," řekl Niklisch.