Investice z USA? Snad, ale až po recesi

  • 2
"Kromě Motoroly se s námi sešly ještě tři velké firmy s tím, že hledají místo pro nový závod, jakmile skončí recese," uvedl po návštěvě Miloše Zemana v USA šéf Czechinvestu Martin Jahn. Než se předseda české vlády Miloš Zeman sešel v pátek ve Washingtonu s Georgem Bushem, strávil tři dny v Kalifornii a v Texasu a lákal do vlasti nové investory.

Ještě před rokem či dvěma by se možná z takové cesty mohl vrátit s něčím konkrétním v ruce.

Ale dnes ve Spojených státech není dobrá doba. Ekonomika je v recesi, prodej mobilů i počítačů klesá, akcie padají a firmy propouštějí, místo aby stavěly nové továrny. I Zeman, který se vždy každou novou investicí rád pochlubí, tentokrát mluvil opatrně.

"Je to samozřejmě běh na dlouhou trať. Jednání probíhají a doufám, že budou dlouhodobě úspěšná," prohlásil Zeman po návštěvě společnosti Motorola, respektive její menší texaské divize vyrábějící čipy pro telefony a tiskárny. Motorola čeká letos poprvé po 45 letech ztrátu a její akcie spadly za poslední rok a půl o 70 procent. Do konce roku firma propustí sedm tisíc lidí, za celý rok jich přijde o práci kolem 40 tisíc.

Trh s počítači se ve třetím čtvrtletí propadl o 14 procent, v USA o dvacet procent a tento vývoj již pokračuje dvě čtvrtletí. Když nejdou na odbyt telefony a počítače, omezuje se též výroba čipů, které se v Texasu vyrábějí. "Samozřejmě. Propouští se i tady," přiznává manažer prodeje Bruce Akroyd, jenž Zemana po závodě prováděl.

Investice, jaké by mohla nabídnout Motorola, Zemana lákají. V Austinu osazují křemíkové desky mikroskopickými elektronickými součástkami a vyrábí z nich mozky především pro mobilní telefony.

Výroba vypadá jako tajná laboratoř. Krabice s čipy projíždějí továrnou po vzdušném polštáři, aby se zabránilo otřesům, není slyšet žádný hluk a mezi obřími stroji nezvyklých tvarů se jen občas mihne zakuklená postava. Zaměstnanci, ale i hosté se v továrně pohybují zamaskováni téměř jako při práci s antraxem, což obnáší obléci si ochrannou čepici, plášť, gumové rukavice a brýle.

Zeman byl této procedury ušetřen, protože na návštěvu výroby mu nezbyl čas.
"Uvnitř je to 3000krát čistší než na operačním sále. Neustále tam vyměňujeme vzduch, takže od podlahy to hodně táhne. Každých 6,7 sekundy se uvnitř vymění vzduch v celé místnosti," říká průvodce Akryord.

Továrna zaměstnává 900 lidí a funguje nonstop, protože stroje jsou tak drahé, že jejich odpojení by pro firmu podle Akryorda znamenalo zbytečné ztráty. Inženýři v Austinu vydělávají v přepočtu na koruny 120 až 220 tisíc korun měsíčně. Zeman na své cestě navštívil i jiné závody podobného typu.

Na původním programu byl například Intel, Hewlett Packard, Dell či Samsung, ale není přesně jasné, kde Zeman skutečně byl. "Překvapilo nás, že se nám dostalo přijetí až na nejvyšší úrovni, i když je recese a Amerika válčí s terorismem. Z firem, kde jsme byli, čtyři provádějí analýzu pro umístění nového výrobního závodu nebo centra pro výzkum a vývoj," uvedl šéf agentury Czechinvest Martin Jahn, jenž Zemanovi v USA připravoval půdu pro jednání.

Jediná Motorola se k takovému zájmu přihlásila. "Jakmile budeme znovu v investiční náladě, pak bude Česká republika jednou z prvních zemí, o kterých budeme uvažovat," slíbil Zemanovi Bill Walker, viceprezident texaské divize.

Walker však Zemana upozornil, že mikroprocesorů se nyní ve světě prodává asi o 40 procent méně než loni, což je pád, jaký toto odvětví ve své třicetileté historii dosud nepamatuje. Podle Walkera je prudký pád a následný prudký vzestup pro jeho obor typický. Lepší časy snad podle něho mají přijít příští rok.

Kdy skutečně nastane oživení, nyní nikdo neví. Jak napsal předminulý týden časopis Economist, "ekonomika se odvíjí od důvěry a důvěra se dnes odvíjí od toho, jak pokračuje válka". Zeman je přesvědčen, že globální recese může nakonec České republice svým způsobem dokonce pomoci.

"Firma Matsushita nyní přesunula svou výrobu z Británie do Pardubic, protože potřebuje snižovat náklady, stejně jako jiné firmy," míní premiér. S tím, že špatné časy mohou Česku nahrávat, souhlasí i Motorola. "Mzdové náklady jsou u nás velmi nízké a hlavně: toto vše je velmi intelektuální práce a Češi zde mají opravdu dobré renomé.

To, co Američané říkají, skutečně nejsou jen plané sliby. Ale záleží, jak se bude vyvíjet trh," říká šéf prodeje pro střední a východní Evropu, Střední východ a Afriku Václav Šmíd. Motorola má navíc s Českem zkušenost. Čipy vyráběla několik let v Rožnově pod Radhoštěm, předtím než celou tuto divizi prodala společnosti ON. Nyní má v Rožnově pouze vývojovou laboratoř.

Rovněž zástupci Czechinvestu neztrácejí naději. "Všichni mluví o tom, že v prvním či v druhém čtvrtletí se poptávka znovu zvýší. Existují určité naděje, že poptávku by mohly podpořit třeba zbrojní firmy, které budou objednávat nová komunikační zařízení pro vojenské operace," míní šéf pobočky Czechinvestu v Silicon Valley Radek Novák.

"Ale celá tato cesta je pouze o tom, aby se Česko představilo, aby se o nás vědělo, až nastane ta správná chvíle," dodává jeho šéf Jahn. "Firmy mi říkají, že oživení má přijít v polovině příštího roku. Tyto odhady jsou patrně nadsazené, protože tyto firmy mají na oživení zájem, ale i já věřím, že oživení přijde," uvedl premiér.