Investici do akcií je třeba pečlivě hlídat

-
Převtělit se do hlavního hrdiny filmu, který pohádkově zbohatnut jako hráč na burze, není jen tak. Člověk potřebuje bud' velkou dávku štěstí, dobré znalosti nebo kvalitního poradce v podobě makléřské společnosti. Je totiž velký rozdíl, když někdo třeba zanese peníze do banky na termínovaný vklad či za stejnou částku nakoupí akcie tohoto peněžního ústavu.

V případě uložení peněz na termínovaný vklad se střadatel za běžných okolností nemusí o nic starat. Jen počká na konec stanoveného období, vybere vloženou částku i s úroky - a vše je hotovo. Naproti tomu při investici do cenných papíru je třeba kupovat, když je vybraná akcie levná, a prodat v okamžiku, kdy je její kurs na vrcholu. To je jednoduché pravidlo úspěchu na kapitálovém trhu. Strategie "už dlouho cena roste, to bude dobrá akcie, tak ji koupím" je většinou mylná. Platí rovněž pravidlo, že vyčleněná částka by se měla vložit do různých cenných papírů. Růst kurzu jednoho cenného papíru může vyrovnat pokles druhého.

Riziko investice na kapitálovém trhu

Investice na kapitálovém trhu s sebou přináší poměrně velké riziko. Nejbezpečnější jsou obecně dluhopisy - ovšem zpravidla také nejméně výnosné. Mají ještě jednu nevýhodu: většinou se prodávají ve velkých objemech či nominálních hodnotách, a jsou tak pro drobné investory těžko dostupné. Majitel obligace má ze zákona nárok na úroky a k datu splatnosti na její zpětný odkup. Ovšem výjimky potvrzují pravidlo a už i v tuzemsku se stalo, že se podnik dostal do problémů a úroky přestal vyplácet. Pak přichází na řadu soud. V loňském roce byly často k nákupu doporučovány akcie investičních fondů a podílové listy uzavřených podílových fondů. Proč? Tyto cenné papíry se prodávaly za ceny, které byly o hodně nižší, než jejich skutečná hodnota - tedy majetek připadající na takový cenný papír. Rozdíl, který převyšoval třeba dvacet procent, je potencionální výdělek. Tyto fondy se totiž budou muset v blízké budoucnosti otevřít a vykupovat svoje podíly právě za sumu připadající na jeden podílový list. Letos už je šance na zbohatnutí menší, ale stále se najdou fondy, které se vyplatí koupit. Kdo má rád zvýšenou hladinu adrenalinu v krvi, pro toho jsou akcie. Výkyvy jejich kursů v některých případech připomínají bungee jumping a výkyv dolů zpravidla nevyrovnají ani vyplácené dividendy.

Výběr vhodného cenného papíru

Vybrat si, do jakého cenného papíru investovat, vyžaduje znalost alespoň základních údajů a základní orientaci na kapitálovém trhu. Pokud toho není někdo ochoten či schopen, měl by se raději obrátit na solidní makléřskou společnost, která mu za úplatu poradí a obchod zprostředkuje. Mezi údaje, které by si zájemce o nákup akcií či jejich držitel měl zjistit, patří: - objemy obchodů: pokud jsou malé, může se stát, že se lukrativní cenný papír změní v bezcenný - nikdo ho totiž už možná nebude chtít koupit - podíly rozhodujících majitelů: jeden či skupina vlastníků může ovládnout podnik a posléze zrušit veřejnou obchodovatelnost akcií. Musí pak v podstatě všem, kdo se změnou nesouhlasili, nabídnout odkup jejich akcií, ovšem když tento termín zmeškají, těžko se pak cenných papírů zbaví a nezbyde jim, než čekat na případné dividendy. - privatizační rozhodnutí či skupování akcií: pokud vláda rozhodne o privatizaci nějakého polostátního podniku, většinou jeho akcie alespoň krátkodobě vzrostou. Stejné je to v případě, že se někdo snaží skupováním akcií na trhu daný podnik ovládnout. - hospodářské výsledky: ztrátový či předlužený podnik je investice dost riskantní. Vydělat se však dá - třeba v případě, kdy po období problémů přinášejícím výrazný pokles ceny akcií do firmy vstupuje silný partner, což zpravidla vyžene kurz nahoru. Varující je, pokud o sobě podnik neinformuje. - minima a maxima kurzů: aktuální cena v porovnání s těmito údaji může napovědět, zda je výhodné akcie prodat (je-li blízko maximu) či koupit (v opačném případě).